Türkiye'de enflasyon ve enflasyonun mali piyasalar üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 43953
  2. Yazar: NESRİN SUNA YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Günümüz ekonomi literatüründe en çok sözü edilen ve üzerinde çalışmalar yapılan konuların başında gelen enflasyon olgusu, ekonomimizin yapısal sorunlarından biri haline gelmiştir, özellikle son on yıllık dönemde giderek kronik bir hal alan yüksek enflasyon Türk ekonomisinin istikrarlı bir gelişme sürecine girmesini önemli ölçüde engellemiş, % 2-3' lük oranıyla gelişmiş ülkelerde kalkınmanın gerçekleşmesi için“ ekonomik katalizör”sayılan enflasyondan Ülkemizde“ canavar”olarak sözedilmeye başlanmıştır.“Küresel Bankacılık”alanında büyük bir değişme ve gelişme içerisinde olan Dünya Bankacılık Endüstrisi 1990' lı yıllarda daha da rekabetçi bir ortama girmiştir.“ Türk Mali Sistemi' nin Liberalizasyon Dönemi”olarak adlandırabileceğimiz 1980-1990 yılları arasındaki dönemde Ülkemizde; rekabete açık ekonominin ilke ve esaslarının yerleştirilmesi yönünde alman önemli mesafeler, kambiyo rejiminin serbestleştirilmesi, makro ve mikro fiyatların belirlenmesinde kısmen de olsa İdari kararlar yerine piyasa güçlerinin etkisinin dikkate alınması, Para ve Sermaye Piyasalarının kurulması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, Merkez Bankası bünyesinde Bankalararası Para Piyasası, Döviz ve Efektif Piyasası, Altın Piyasası' nın kurulması ayrıca; bankalarımızın yeni teknolojilerin yanısıra kredi kartları, leasing, foctoring, forfaiting, futures, options gibi fınansal araçları kullanmaları, Türk Mali kesimi ile dünya fınans kuruluşları arasındaki geleneksel farkları hızla azaltmıştır. Bu durum; mali aracılık ve danışmanlık faaliyetlerinin gereği genel fiyat düzeyindeki artışlar karşısında reel mal ve hizmetleri satın alma gücü eriyebilen mali araçlarla çalışan mali kurumlar açısından enflasyonun kontrol altına alınmasının ve istikrarlı bir ekonominin sağlanmasının önemini daha da arttırmıştır. Bu çalışmada Türkiye' de enflasyon ve enflasyonun mali piyasalar üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Birinci bölümde enflasyon kavramı ele alınmakta, enflasyona yönelik teorik yaklaşımlar ve dönemler itibariyle Türkiye' deki enflasyon incelenmektedir. İkinci bölümde; mali kurumlar tanıtılmakta ve mali kurumların hakim kurumu olan Bankacılık Sektörü enflasyon etkisi de dikkate alınarak analize tabi tutulmaktadır. Üçüncü ve son bölüm ise; enflasyonun bankaların verimlilik ve karlılık düzeylerini ne şekilde etkilediğine yönelik bir uygulama çalışmasına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The inflation phenomenon has become a structural issue in our economy, of which we have most spoken in today's economic literature and which is the major one of the subjects on which many studies has been made. The relatively high inflation that has been increasingly of chronic course in the last decade considerably prevents Turkish economy from entering a stable process of devolopment, and is defined as a monster by public opinion although it is regarded as an economic catalyst with the annual rate is of 2 - 3% for fulfilling development programs in the advanced nations. The world banking industry which has significantly changed and improved in the field of global banking has become much more competitive in 1990's. In the period between 1980 and 1990 which we tend to defined as the era of liberalisation of Turkish financial system in Turkey, the important steps taken in order to establish rules and principles of competitivite economy include; liberalisation of exchange regime, considering even in part the effects of market forces instead of administrative decisions in establishing macro and micro prices, performing necessary legal regulations for establishing money and financial (fiscal) markets, structuring interbank money markets within the context of Central Bank of Turkey, exchange and foreign currency markets, market for gold as well as the use of credit cards, leasing, factoring, forfaiting,futures, options by banks in addition to new techonology, which are all rapidly reducing the traditional differences between Turkish financial circles and world financial instutions. This has increased the importance of providing a stable economic structure and of controlling inflation in view of financial instutions which function through use of financial means whose power of purchasing actual goods and sevices is likely to weaken due to increases at the level of prices as a result of financial intermediary and advisoiy activities. In this thesis, the inflation and its effects on the financial markets are considered. In the first part, the inflation concept, theorical approaches on inflation and the inflation and the the inflation in Turkey by periods are discussed. In the second part, financial institutions are introduced and the effects of the inflation on banking sector, which is the leader of financial markets, are analyzed. In the third and the last part, a practice study on the effects of inflation on productivity and rantablity levels of the banks are also included.