İstanbul'da zaman
Time in İstanbul
- Tez No: 130329
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN UZUNÖZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bulutlar gökyüzünün bir tarafından diğer tarafına oynaşırlar. Karanlık çöker. Trafik kırmızı beyaza dönüşür. Siyah buzun üzerindeki beyaz tabak gibi ay gökyüzünde belirir. Mor ufkun arkasında batar ve aniden günbatışı. Çok az film efekti gözleri zaman aşımlı filmcilik gibi büyüler. Yılların, günlerin yada saatlerin saniyelere sıkışması. Bir çiçeğin ömrünün göz açıp kapama süresine sığması gibi Zaman Aşımlı Devinim; kamera tarafından otomatik olarak bir zaman sürecinde veya belirlenen zaman aralığında kayıt karelerinin aralığı ve sayısmm saptanarak kayıt edilmesi anlamına gelir. Örneğin: Bu yöntem bir saat süren çiçek açılmasının ayak üzerine kurulu kameranın kare kayıt etmesinde kullanılabilir. Bazı kameraların kullanım menüsünde var bu özellik, diğerleri zaman aşımı konumunu uzaktan kayıt işleminin bir parçası olarak düzenlemenize olanak verirler buda kameranın bir bilgisayara bağlı olmasmı gerektirir. SUMMARY Clouds skitter across the sky. Darkness descends. Lights flicker on.Traffic streaks red and white. The moon slides across the sky like a white hockey puck on black ice. It sinks behind a purple horizon and, suddenly, it is dawn. Few motion picture effects startle or captivate the eyes as much as time lapse photography. The compression of years, days, or hours into seconds. The life of a flower in the blink of an eye. Time Lapse simply means a number of frames shot automatically by the camera over a period of time or with a certain time interval between each frame. Example: This mode could be used to set up the camera on a tripod and take a
Özet (Çeviri)
ÖZET Bulutlar gökyüzünün bir tarafından diğer tarafına oynaşırlar. Karanlık çöker. Trafik kırmızı beyaza dönüşür. Siyah buzun üzerindeki beyaz tabak gibi ay gökyüzünde belirir. Mor ufkun arkasında batar ve aniden günbatışı. Çok az film efekti gözleri zaman aşımlı filmcilik gibi büyüler. Yılların, günlerin yada saatlerin saniyelere sıkışması. Bir çiçeğin ömrünün göz açıp kapama süresine sığması gibi Zaman Aşımlı Devinim; kamera tarafından otomatik olarak bir zaman sürecinde veya belirlenen zaman aralığında kayıt karelerinin aralığı ve sayısmm saptanarak kayıt edilmesi anlamına gelir. Örneğin: Bu yöntem bir saat süren çiçek açılmasının ayak üzerine kurulu kameranın kare kayıt etmesinde kullanılabilir. Bazı kameraların kullanım menüsünde var bu özellik, diğerleri zaman aşımı konumunu uzaktan kayıt işleminin bir parçası olarak düzenlemenize olanak verirler buda kameranın bir bilgisayara bağlı olmasmı gerektirir. SUMMARY Clouds skitter across the sky. Darkness descends. Lights flicker on.Traffic streaks red and white. The moon slides across the sky like a white hockey puck on black ice. It sinks behind a purple horizon and, suddenly, it is dawn. Few motion picture effects startle or captivate the eyes as much as time lapse photography. The compression of years, days, or hours into seconds. The life of a flower in the blink of an eye. Time Lapse simply means a number of frames shot automatically by the camera over a period of time or with a certain time interval between each frame. Example: This mode could be used to set up the camera on a tripod and take aframe an hour of a flower opening. Some cameras feature a built-in Time Lapse mode, others allow you to set up Time Lapse as part of a Remote Capture application, this requaries the camera to be tethered to a computer. VI