Son Hititli
The Last Hittite
  1. Tez No: 130328
  2. Yazar: NİLGÜN BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
vıı ÖZET Bir avuç toprak ve biraz su... Birbirinden bağımsız iken ayrı ayrı varlıklarım sürdüren doğanın bu sakinlerini, usta bir el bir araya getirdiğinde ortaya çıkan sonucun öyküsü diyerek özetlemek yerine; sanatçı ruhunun kendi içine ve binlerce yıl öncesine bakışının ve bu perspektif içinde binlerce yıl öncesinde bulduğu bir sızıntıyla bu güne akışının öyküsü olarak özetleyebileceğimiz bir belgesel film...“Son Hititli”filmi özünde, belgesel ve deneysel filmlerin karakteristik özelliklerini taşımakla beraber aynı zamanda“yorumsal”yönü de ağır basmaktadır. Bir objeyi; açı, ölçek ve ışık kombinasyonlarıyla nasıl ki, birden fazla bakış açısıyla anlamlandırabiliyorsak aynı şekilde bir belgesel filmci de baktığı gerçekliği kendi algı dünyasmm yorumuyla anlamlandırmalıdır.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT A handful soil and a little water... This documentary film, summarized as the story of streaming of an artist's view, about his own spirit, from thousands of years ago untill today, through leakage between years; despite the story of separeted dwellers of nature about their existence. The movie of“Son Hititli”has special characteristics of both documents and experimentals films. In addition to these, it has a commentary aspect also. A documentary movie maker must define the fact, by means of his own comments like; perceiving an object, which can be seen very different from other points of view, such as a different scales, distinct bases, or light combinations.