An Empirical analysis of inflation targeting: The Turkish case
Enflasyon hedeflemesi üzerine ampirik bir çalışma: Türkiye örneği
  1. Tez No: 130336
  2. Yazar: HAKAN DANIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADULLAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Hakan Danış îktisat İktisat (İngilizce) Yard. Doç. Dr. SaduDah Çelik Yüksek Lisans - Kasım 2003 Enflasyon Hedeflemesi, Para Politikası, Vector Error Correction Modeli (VECM), Enflasyon Tahmini ÖZET ENFLASYON HEDEFLEMESİNİN AMPİRİK BİR ÇALIŞMASI: TÜRKİYE ÖRNEĞİ Son yıllarda birçok para politikalarının başarısız olması politikacıları fiyat istikrarını sağlayacak yeni bir para politikası bulmaya zorlamıştır. 1990 yılında Yeni Zelanda 'enflasyon hedeflemesi" adında yeni bir para politikası uygulamaya başladı. Onu İngiltere, Kanada, Şili ve diğerleri takip etti. Enflasyon hedeflemesi para politikasında yeni bir kavram olduğu için bu yeni para politikasını incelemek para politikası ile ilgilenenleri aydınlatacaktır. Enflasyon hedeflemesi her ülkede aynı uygulanan bir para politikası olmadığı için bu çalışma bize paha biçilmez bir öngörü sağlayacak çeşitli ülke örneklerini incelemektedir. Ayrıca, enflasyon tahmini enflasyon hedeflemesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez Vector Error Correction Modeli (VECM) kullanarak Türkiye'deki enflasyonu tahmin etme gücüne sahip değişkenleri belirlemiştir. Sanayi Üretim Endeksi ve Cari Dolar Kuru kullanılarak enflasyon tahmin modeli oluşturulmuştur. Sonuçlar Türkiye'deki enflasyonun (Tüketici Fiyat Endeksi) 16 aylık bir dönem içerisinde %95 güven aralığında tahmin edilebileceğine göstermektedir. vı
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords Hakan Danış Economics Economics (English) Ast. Prof. Sadullah Çelik Master - November 2003 Inflation Targeting, Monetary Policy, Vector Error Correction Model (VECM), Inflation Forecasting ABSTRACT AN EMPIRICAL ANALYSIS OF INFLATION TARGETING: THE TURKISH CASE The failure of conventional types of monetary policy in recent experience led economists to search a new type of monetary policy which will ensure price stability. In J 990, New Zealand started to implement a new monetary policy regime called 'inflation targeting'. United Kingdom, Canada, Chile and much more followed New Zealand soon after. Since inflation targeting is rather a new concept in monetary policy, investigating this type of policy may enlighten people interested in monetary policy. It is important that the implementation of inflation targeting be not a“one fits all”regime. Therefore, this study examines the different country experiences which will provide invaluable insight for us. Moreover, inflation forecasting plays a key role in inflation targeting regime. This thesis identifies the variables that have predictive power to forecast inflation for Turkey using Vector Error Correction Model (VECM). By using Industrial Production Index and Nominal (dollar) Exchange Rate, this thesis forms a forecast model. The results indicate that inflation rates (Consumer Price Index) in Turkey can be forecasted for 16 months time horizon with 95% confidence.