İstanbul'da seçilen ilköğretim okullarının altıncı sınıf Türkçe derslerinde tespit edilen yazılı anlatım bozuklukları ve öneriler
The written exposition failures, determined in the Turkish lessons of the choosen primary schools in İstanbul and advices
- Tez No: 130360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OKAN BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET 'İstanbul' da seçilen ilköğretim okullarının Türkçe derslerinde tespit edilen yazılı anlatım bozuklukları ve öneriler' adlı bu araştırmada öğrencilerin yazma becerileri incelenmiştir. Araştırmanın evreni 2001-2002 eğitim - öğretim yılmda istanbul ili Kadıköy ilçesine bağlı Yenisahra Öğretmen Dürive-Nuriye Endürüst İlköğretim Okulu 6-A, 6-B, 6-C sınıfları; yine Kadıköy ilçesine bağlı Nevzat Ayasbeyoğlu İlköğretim Okulu 6-A ve 6-B sınıflan; Üsködar ilçesine bağlı Bekir Esener İlköğretim Okutu'nun 6-A ve 6-B sınıfknndaki öğrencilerdir. örneklem ise evrenden 181 öğrencinin“Hayâl gücünüzü kullanarak bir öykü yazmız.”konulu yazılı anlatım çalışmalarıyla sınırlıdır. Araştırma,“İlköğretim okulları altıncı sınıf öğrencilerinin yazalı anlatımlarındaki beceri düzeyi nedir?”sorusuna tespit edilen alt problemler dahilinde cevap aramaya çalışmıştır. Bu araştırmanın birinci bölümünde ana dili öğretimi; ikinci bölümünde yazalı anlatımla ilgili bilgiler; üçüncü bölümünde ise araştırmanın yöntemi Üzerinde durulmuştur. Araştırmanın bulgular kısmında ise İstanbul ilinden seçilmiş üç ayrı ilköğretim okulu öğrencilerinin yazalı anlatım kağıtları tespit edilen alt problemler dahilinde değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında incelenerek tablolar oluşturulmuştur. Bu verilerden hareketle yorum yapılarak öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. öğrencilerin yazalı anlatım kağıtlarında en çok gerekli yerlerde nokta kullanılmaması ve gerekli yerlerde virgül kullanılmaması gibi noktalama işaretleri ile ilgili hatalar yaptıkları görülmüştür. 2. de'nin yazımı ile ilgili imlâ yanlışı örneklemi oluşturan üç okulda da en çok rastlanan imlâ problemidir.8 3. Mahallî söyleyiş veya konuşma dilinin yazıya aktarılması konusunda hata oranının yüksek oluşu da dikkat çekicidir. öğrencilerin yazma becerileri kısa surede değişmez. Yazma alıştırmalarla, deneyimlerle ve sürekli yazarak kazanılacak bir beceridir. Bu amaçla araştırmamızda Türkçe dersi içerisinde öğrencilere bu beceriyi kazanabilmeleri için gerekli zaman dilimi ayrılması ve gerekli titizliğin gösterilmesi konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research, named“The written exposition failures, determined in the Turkish Lessons of the choose» primary schools in Istanbul and advices', studies the writing skills of the students. The scope of the research includes the students of 6- A, 6-B, and 6-C classes of Yenisahra öğretmen Dü^^-Nuriye EndörÜst Primary school in the province of Kadıköy, in the city of Istanbul; the students of 6-A, 6-B, and 6-C classes of Nevzat Ayasbeyoğlu Primary school in the province of Kadıköy, in the city of Istanbul; and the students of 6-A, and 6-B, classes of Bekir Esener Primary school in the province of Üsküdar, in the cöy of Istanbul in the 2001-2002 education period. The illustration is limited to the written works of the students from this scope, and has a subject of ”write a story depending on your imagination''. The research tried to find answers to the question of“what is the wring skill of 6* class students in written expositions?”through the determined sub-problems. In the first part of this research, the native language education; in the second part written exposition and in the third part the method of the research is given attention. In the results part, the writen exposition papers of the students choosen from three different primary schools in Istanbul, were evaluated through the determined sub- problems. The data acquired through the research were analzed in the computer environment and charts were created. After the analysis of these data, the advisory section is presented. The results acquired through this research can be summerized as follows: 1. It is obseved that the students did not use period in the most necessary parts and did not use comma in the necessary parts, which resulted in punctiation mistakes. 2. The writing of“-de”is the most frequently observed spelling mistake in all three schools. 3. The Mure ratio in regional accents and mistakes of transferring regional accent to written language was high enough to take attention.10 The writing skills of the students do not change in a short period. This is a skill acquired through writing practices, experience and through continous writing. Therefore, in our research, we presented necessary advise to give students enough time in Turkish lessons to acquire this skill.