Doğal yolla çocuk sahibi olan annelerle tedavi yoluyla çocuk sahibi olan annelerin kaygı düzeyleri ve çocuk yetiştirme tutumlarının belirlenmesi
Determination of the attitude patterns in parenting and the scale of fear/stressors of the mothers giving natural birth and the mothers having babies by medical by medical treatment
- Tez No: 130359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGİN ZEMBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Doğal yolla çocuk sahibi olan annelerin çocuk yetiştirme tutumları ve kaygı düzeyleri ile tedavi yoluyla çocuk sahibi olan annelerin çocuk yetiştirme tutumları ve kaygı düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Özel hastanelerden ve devlete bağlı hastanelerden 3-6 yaş arası tek çocuğa sahip 62 anneye ulaşılmış, bu annelerin 29'u tedavi yoluyla, 33'ü doğal yolla çocuk sahibi olanlar oluşturmuştur. Her iki grup annelere sosyo-demografik özellikler, hamilelik, doğum ve doğum sonrası döneme ait verileri sağlamak amacıyla anket formu verilmiştir.“Ruhsal belirti çizelgesi (SCL-90)”,“Anababa Tutum Ölçeği (PARI)”uygulanmıştır, istatistik işlemler SPSS istatistiksel paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir; Tedavi yoluyla çocuk sahibi olan annelerin kaygı düzeyleri doğal yolla anne olanlardan daha yüksektir. Tedavi yolunda annelerin kaygıları arttıkça çocuklarına aşın koruyucu davranmakta, demokratik tutum sergilemeleri güçleşmektedir. Her iki grup annelerin kaygı özellikleriyle, otoriter tutumda olmaları ve eşle sorun yaşama arasında ilişki bulunmuştur. Kaygı özelliklerine sahip oldukça çocuklarına karşı otoriter, baskıcı davranışlarda bulunma ve eşle sorunlar yaşama göze çarpmaktadır. Anneler sosyo- demografik özellikleri, hamilelik, doğum-doğum sonrası çocukla kurduktan ilişki ve çocuk yetiştirme tutumları bakımlarından birbirlerinden farklılaşmaktadırlar. Tedavi yoluyla çocuk sahibi olan annelerin tutumlarında ve kaygı düzeylerinde onların sosyo- demografik özelliklerinin etkili olduğu bulunmuştur. Çalışmayan annelerin koruyucu davranmaya eğilimli olduktan, görücü usulü ile evlenme ise karı-koca geçimsizliğinde etkili olmaktadır. Tedavi yoluyla çocuk sahibi olan anneler, hamilelik dönemini daha fazla stresli geçirmektedir. Bebeklerini kaybetme korkusunu hamilelikte sürekli hisseden anneler, daha fazla koruyucu tutum göstermektedir. Yine bu grupta geç yaşta çocuk sahibi olma doğal yoldan fazladır. Çocuk sahibi olmada neden biliniyorsa, aile geçimsizliği buna paralel olarak çoğalmaktadır. Her iki gruptaki annelerin kaygılan arttıkça, eşleri ile iletişim problemlerinin artması görülürken, aşırı koruyucu tutumda davranma eğilimleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we targeted to conduct a comparative study for attitude patterns in parenting and the scale of fear/stressors of the mothers giving natural birth, and the mothers having babies by medical treatment. For our investigation we have established contact with 62 mothers through private maternity wards and the state hospitals; in the tested groups 29 mothers had giving birth to babies through medical treatment and 33 by natural birth and presently having children in the range of 3 to 6 years of age. In order to determine socio-demographical characteristics, pregnancy, and to obtain pre natal and post-natal data we have distributed survey forms among the both groups. We have applied“Emotional Symptoms Chart (SCL-90) and ”Parent Attitude Scale (PARI)". Statistical procedural were performed on SPSS Statistical Package Program. We may summarize the results obtained from our investigation as follows: The scale of fear/stressors experienced by the mothers giving birth to babies by medical treatment, are higher than those having children through natural labor. As the fear/stressors of medically treated mothers have increased, they have displayed excessive protectionism towards their children and found it difficult to display democratic attitude. In the both maternity groups we have discovered correlation between the fear/stressors characteristics, the domineering attitude and existing problems with their spouses. We have observed that the more apparent the characteristics of fear/stressors, the more authoritarian-oppressive attitude towards the children and problems with the spouses were in existence. There were significant differences between the mothers in terms of their socio-demographical characteristics, pregnancy, natal, post-natal relationship established with the child and parenting attitudes. We have discovered that the socio-demographical characteristics of the mothers having children by medical treatment have played a significant role in the attitudes and the scale of fear/stressors. Unemployed mothers appeared to be more prone to protectionism, and the practice of marriage by bride showing had impact for greater incompatibility between the parents. The mothers having children by medical treatment have experienced a more stressful pregnancy. The mothers, which continuously experienced the fear of stillborn during their labor showed more protectionist attitudes. Similarly, in this group maternity at later ages were greater in number than experienced through natural birth. If the reason for having a child was known, incompatibility in the family increased proportionally. As the fear/stressors of the mothers belonging to the both groups increase, they experience greater problems of communication with their spouses and show excessive protectionist attitudes.