İlköğretim okulu 6. sınıf sosyal bilgiler dersi kavramlarının kazanılmışlık düzeyleri (Üsküdar örneği)
The programme that is administered for the primary as well as secondary school class 6th social science subject terminologies in the respect of their level, stage or catagories (Research department, Ref.Üsküdar)
  1. Tez No: 130361
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
V ÖZET Araştırmamızın örneklemini, 2002 - 2003 öğretim yılında İstanbul ili Üsküdar ilçesine bağlı 18 resmi ilköğretim okulunda bulunan 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Evrende yer alan 65 ilköğretim okulundan sistematik örnekleme yöntemiyle 18 okul belirlenmiştir. Daha sonra“İlköğretim Okulu 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Kavramlarının Kazanılmışlık Düzeyi”isimli çalışmayı gerçekleştirmek için veri toplama aracı olarak öğrencilere sunmak üzere anket ve mülakat sorulan geliştirilmiştir. Bu anket ve mülakat sorulan, 2002-2003 öğretim yılının EL yansında uygulanmıştır. Araştırmamızın amacı, ilköğretim okulu 6'ncı sınıf Sosyal Bilgiler dersi kavramlarının 7'nci sınıf öğrencilerince ne derecede kazanıldığını saptamaktır. Araştırma için, literatür tarama ve alan araştırması (okul survey) yeterli görülmüştür. Çalışmanın tamamlanması için birçok tez, kitap ve makaleden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi bilgisayar ortamında“SSPS for Windowsl0,0”yardımıyla yapılmıştır. Araştırma için, literatür tarama ve alan araştırması (okul survey) yeterli görülmüştür. Verilerin analizinde frekans ve yüzde hesaplarından yararlanılmıştır. Araştırma, 6 bölümden meydana gelmektedir. 1. bölüm Giriş, 2. bölüm İlgili Literatür, 3. bölüm Yöntem, 4. bölüm Bulgular ve Yorumlar, 5. bölüm Tartışma, Sonuç ve Öneriler'dir. Farklı kategorideki (Coğrafya, Tarih, Vatandaşlık ve İnsan Haklan Eğitimi) kavramların cinsiyet durumlarının alfa, aritmetik ortalama ve normal dağılım değerlerine baktığımızda aşağıdaki bulgu ve sonuçlara ulaşırız: 1. Coğrafya konu alanına giren kavramların cinsiyet durumlarına göre alfa, aritmetik ortalama ve normal dağılım değerlerine baktığımızda bilgi ve kavrama basamağındaki 32 kavramdan 12 'sinde 0,05>P düzeyine, 20 kavramda ise P>0,05 düzeyine ulaşıldığı gözlenmiştir. Verilen 32 kavramın 16'sı bilgi, 16'sı kavrama basamağındadır. Anket ve mülakat sonuçlarına göre Coğrafya kavramlarının kazanılmışlık düzeylerine baktığımızda bilgi ve kavrama basamağında kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı, öğrencilerin kavranılan kazanma düzeylerinin düşük olduğu söylenebilir.VI 2. Tarih konu alanına giren kavramların cinsiyet durumlarına göre alfa, aritmetik ortalama ve normal dağılım değerlerine baktığımızda bilgi ve kavrama basamağındaki 34 kavramdan 9'unda 0,05>P düzeyine, 25 kavramda ise P>0,05 değerine ulaşılmıştır. Verilen 34 kavramın 17' si bilgi, 17'si ise kavrama basamağındadır. Anket ve mülakat sonuçlarına göre Tarih kavramlarının kazanılmışlık düzeylerine baktığımızda bilgi ve kavrama basamağında kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı, öğrencilerin kavranılan kazanma düzeylerinin düşük olduğu söylenebilir. 3. Vatandaşlık ve İnsan Haklan Eğitimi konu alanına giren kavramlann cinsiyet durumlarına göre alfa, aritmetik ortalama ve normal dağılım değerlerine baktığımızda bilgi ve kavrama basamağındaki 8 kavramdan l'inde 0,05>P düzeyine, 7 kavramda ise P>0,05 düzeyine ulaşıldığı gözlenmiştir. Verilen 8 kavramın 4*ü bilgi, 4'ü ise kavrama basamağındadır. Anket ve mülakat sonuçlanna göre Vatandaşlık ve İnsan Haklan Eğitimi kavramlannın kazanılmışlık düzeylerine baktığımızda bilgi ve kavrama basamağında kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı, öğrencilerin kavramları kazanma düzeylerinin düşük olduğu söylenebilir. Kavramlann bilgi ve kavrama basamağındaki kazanılmışlık düzeylerinin düşük olmasının sebepleri arasında, ünitelerin analizi yapılmadan neyin, nasıl, ne zaman, hangi şartlar altında verilmesi gerektiği konusunda yeteri kadar planlama olmadan eğitim- öğretime gidilmesi gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT Sample base of our research is constituted by 7th grade students in the 2002 - 2003 educational year in 18 government primary schools in Üsküdar district of Istanbul province. 18 schools were chosen among 65 schools located in the research universe through systematic sampling. Following that, the questionnaire and interview questions were developed as data collection tools to be submitted to the students in order to realize the study“The Acquisition Level of the 6th Grade Social Sciences Course Terms”. The questionnaires and interviews were conducted within the second term of the 2002 - 2003 educational year. The purpose of our research is to find out the acquisition level of the 7th grade students of the 6th grade Social Sciences Course terms. For the research, search of the written materials and field survey was evaluated to be sufficient. Many theses, books, and articles were utilized to complete the study. The analysis of the research data was made electronically through the“SPSS for Windows 10.0”program. In the analysis, frequency and percentage calculations were employed. The research is made of six chapters. These are the Introduction as the 1st, The Relevant Written Materals as the 2nd, The Methods as the 3rd, The Findings and Comments as the 4th, The Teaching of the Terms According to Course Books and Chapters, as the 5th, and The Discussion, Result, and Recommendations as the last. When the alfa, arithmetical mean, and normal distribution values of the genders in different categories (geography, history, citizenship and human rights education) are considered, the following findings and results are acquired: 1. With regard to the alfa, arithmetical mean, normal distribution values of the conceps in the geography courses based on genders, it was observed that the level 0,05>P in 12 terms and the level P>0,05 in 20 terms were attained among the 32 terms. Of the 32 terms, the 16 is knowledge-related and the remaining 16 is comprehension-related. nOtO»1vnı According to the results of the questionnaires and intervies, it can be concluded that there is no significant distinction between male and female students regarding knowledge and comprehension in the acquisiton of the geography terms and the acquisition level of the students is low. 2. With regard to the alfa, arithmetical mean, normal distribution values of the conceps in the history courses based on genders, it was observed that the level 0,05>P in 9 terms and the level P>0,05 in 25 terms were attained among the 34 terms. Of the 34 terms, the 17 is knowledge-related and the remaining 17 is comprehension-related. According to the results of the questionnaires and intervies, it can be concluded that there is no significant distinction between male and female students regarding knowledge and comprehension in the acquisiton of the history terms and the acquisition level of the students is low. 3. With regard to the alfa, arithmetical mean, normal distribution values of the conceps in the citizenship and human rights courses based on genders, it was observed that the level 0,05>P in 1 terms and the level P>0,05 in 7 terms were attained among the 8 lerms. Of the 8 terms, the 4 is knowledge-related and the remaining 4 is comprehension- related. According to the results of the questionnaires and intervies, it can be concluded that there is no significant distinction between male and female students regarding knowledge and comprehension in the acquisiton of the citizenship and human rights terms and the acquisition level of the students is low. It can be argued that the education without the analysis of the chapters and sufficient planning on what, how, when, under which conditions will be taught is among the reasons why the acquisition level of the terms both on knowledge and comprehension spheres is low.