Kur farklarının Türk vergi mevzuatı, sermaye piyasası mevzuatı, sermaye piyasası mevzuatı ve uluslararası mubasebe standartları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of exchange rate differences with respect to Turkish tax legislation, capital market legislation and international accounting standards
- Tez No: 130458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KUR FARKLARININ TÜRK VERGİ MEVZUATI, SERMAYE PİYASASI MEVZUATI VE ULUSLARARASI MUHASEBE STANDARTLARI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Ekonomide global anlamda yaşanan hızlı değişme ve gelişme, firmaların ulusal pazarlardan uluslararası pazarlara yönelmesine neden olmuştur. Uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren firmalar, döviz cinsinden yaptıkları işlemlere bağlı olarak kur değişmelerinden etkilenir hale gelmişlerdir. Kur değişimleri firmaları, maliyet yapılan, kar marjı, yatırım stratejileri gibi birçok konuda dikkatli davranmaya ve alınacak kararlarda kur değişimlerinden dolayı ortaya çıkabilecek sonuçlara karşı hazırlıklı olmaya zorlamış ve zamanla üzerinde durulması gereken önemli bir konu halinde getirmiştir. Bu bağlamda çalışmamızda, özellikle kur değişimlerine bağlı olarak ortaya çıkan kur farklarının ülkemizde yer alan düzenlemelere göre nasıl vergilendirildiği ile Uluslararası Muhasebe Standartlarında konu ile ilgili yer alan açıklamalara değinilmiştir. Buna göre ülkemizde kur farklarına geniş ölçüde yer veren Vergi Mevzuatı ile Sermaye Piyasası Mevzuatındaki açıklamalar incelenmiş ve 21 no.lu Uluslararası Muhasebe Standardı karşısındaki durumları irdelenmiştir. İnceleme sonucunda, Sermaye Piyasası Mevzuatındaki düzenlemelerin nispeten yetersiz olduğu, Vergi Mevzuatındaki düzenlemelerin ise genellikle kısa vadeli ve çözüm üretmeye odaklı olmadığı, kur değişimlerinin ortaya çıkardığı gerçek olmayan gelirleri vergileme eğiliminde olduğu, bu bağlamda ivedi olarak konu ile ilgili yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiği kanaatine varılmaktadır. Sonuç olarak, ülkemizin, Avrupa Birliği 'ne girme sürecinde, uluslararası birtakım yeni düzenlemelere gittiği son yıllarda, kur farklarıyla ilgili ekonomik trendi çok yalandan ilgilendiren muhasebe ve vergileme alanında yapılacak değişiklikler için Uluslararası Muhasebe Standartlarının esas alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY POST - GRADUATE THESIS EVALUATION OF EXCHANGE RATE DIFFERENCES WITH RESPECT TO TURKISH TAX LEGISLATION, CAPITAL MARKET LEGISLATION AND INTERNATIONAL ACCOUNTING STANDARDS Rapid change and development experienced in economy with respect to global sense caused the companies tend to international markets from national markets. Companies performing their activities in international markets became affected from the changes in rate of exchange depending on their transactions made in foreign currencies. The changes in rate of exchange forced the companies to act more carefully in a lot of issues i.e. cost structure, profit margin, investment strategies and to be well-prepared against the result that may arise from the changes in rate of exchange in decisions to be taken and become an important matter to be dwelled upon in the course of time. In our study, we particularly mentioned about taxation of the exghange rate differences arising from the changes in rate of exchange and explanations related with the issue mentioned in International Accounting Standards. Because of this reason, the explanations mentioned in Tax Legislation and Capital Market Legislation giving place to exchange rate difference in details have been examined and the status of the same against the International Accounting Standard No.21 has been studied. Asa a result of these examinations, it has been convinced that the regulations in the Capital Market Legislation are relatively insufficient, the regulations in the Tax Legislation are generally short-term and not focused on producing solutions and tend to tax the unreal incomes caused by the changes in rate of exchange and thus the legal arrangements related thereto should be adopted immediately. Consequently, during the recent years where some certain new international arrangements have been adopted in the course of being a member of European Union, the changes to be made in accountancy and taxation areas which are closely related with economical trend regarding the changes in the rate of exchange should be based on International Accounting Standards.