Borçlanma maliyetlerinin ve kur farklarının SPK, UFRS, TMS ve VUK' na göre muhasebeleştirilmesi
The accounting of borrowing costs and exchange rate differences about SPK, IAS, TMS and VUK
  1. Tez No: 277233
  2. Yazar: HARUN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. TAHİR DARDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İşletmelerin başvurabilecekleri finansaman kaynakları, biri özkaynak diğeri de yabancı kaynak olmak üzere iki çeşittir. Yabancı kaynak kullanımını tercih etmeleri halinde ?Borçlanma Maliyeti? olarak adlandırılan ve faiz, kur farkı, komisyon gibi bir takım giderleri de yüklenmek durumundadırlar.Bu borçlanma maliyetlerinin, dönemsellik kavramını da dikkate alarak işletme mali tablolarına (Bilanço/ Gelir Tablosu) uygun bir şekilde alınması gerekmektedir.Borçlanma maliyetlerinin ne şekilde muhasebeleştirileceği konusunda Vergi Mevzuatı, Türkiye Muhasebe Standartları, Sermaye Piyasası Mevzuatı arasında farklılıklar bulunmaktadır.Vergi yasaları, vergi alacağını garanti altına almak ve istismarı önlemek esaslarına göre düzenlendiği için TMS/TFRS' ler gibi konuya daha geniş açıdan yaklaşmamıştır. Bu sebeple vergi mevzuatına göre varlık edinimleri nedeniyle ortaya çıkan kur ve faiz giderleri amortisman yoluyla gidere atılmak üzere ilgili varlık kaleminin maliyetine ilave edilmektedir. SPK mevzuatı da vergi mevzuatına göre büyük benzerlikler göstermektedir. TMS/TFRS' ler ise konuyu özellikli varlık ve diğer varlıklar ekseninde değerlendirmiş ve borçlanma maliyetlerinin sadece özellikli varlıklarda maliyete ilave edilmesi gerektiğini belirtmiştir.Mevzuatlar arasındaki amaç farklılıkları beraberinde farklı düzenlemeleri de getirmektedir. Uygulama bütünlüğü ve işletmelere kolaylık sağlanması için bu farklı uygulamaların en aza indirlmesi gerekmektedir. Yeni Türk Ticaret Kanunun yasalaşması mevzuatlar arası farkı bir nebze de olsa azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Two types of financial sources that business companies can use are the owners? equity self sources and the foreign sourcesliabilities. If they use foreign sourcesliabilities, they have to will hold some loads costs such as like interests, difference in current exchange rates and commissions that are called ?Cost of borrowing?.These borrowing costs must be taken in the care of periodicity of the financial statements (Balance Sheet / Income Statement) of the bussiness by taking into account the term of periodicity..There are some differences between Tax Legislation, Capital Market Legislation and Turkey?s Standarts of Accounting in how to account for borrowing costs.Tax laws legistations do not approach broadly to the subjects more broadly like TMS/TFRS? because they are designed to guaranty the tax income and prevent abuse. Therefore, according to tax legislation, the cost of exchange and interest rates which arised through acquisition of assets and the interest expenses are added to the cost of related asset item by the way of amortization to the income cost. There are so many similarities between of SPK compared to Tax Legislation on the subject. TMS/TFRS ` are evaluate the havings subject within the frame of as qualifying asset special havings and other havings assets and they indicated that tax costs of borrowing should be added just to the costs only of thein the qualifying assets special havings.The aim differences between the legislations also bring some different adjustments. These different applications should be decreased to minimum level in order to provide easiness convenience for bussinesses and for application integrityunity. When new passing into law of new Turkish Commerce Law It will decrease the differences to between legislations .