Bazı sebze tohumlarında PEG (polyethylene plycol) uygulamalarının çimlenme ve çıkış oranı ile çıkış süresi üzerine etkileri
Effects of pre-sowing PEG treatments on the germination and emergence rate and time of some vegetable seeds
  1. Tez No: 13047
  2. Yazar: ASIM HAKAN ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RUHSAR YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI SEBZE TOHUMLARINDA PEG (Polyethylene glycol) UYGULAMALARININ ÇİMLENME VE ÇIKIŞ ORANI İLE ÇIKIŞ SÜRESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Asım Hakan ÖZDIL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Ruhsar YANMAZ 199İ, Sayfa: 92 Jüri: Doç. Dr. Ruhsar YANMAZ Prof. Dr.- Vedat ŞENİZ Prof.Dr. Kazım ABAK Bu araştırma, PEG 6000 uygulamalarının domates ve havuç tohumlarının çimlenme ve çıkış oranı ile süresi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, PEG 6000' in 2 dozu (-5 ve -10 bar), 2 sıcaklık derecesi (15 ve 20°C), 3 farklı süre (5, 10 ve 20 gün) ve aydınlık ve karanlık koşullardaki etkileri üzerinde çalışılmıştır. 3. gün çimlendirme testi sonuçlarına göre, tüm PEG uygulamaları domates ve havuçta çimlenme oranını kontrola göre önemli derecede artırmıştır. En yüksek çimlenme oranı, havuçta aydınlık / 15 °C /-5 bar / 20 gün kombinasyonundan (%84.8), domateste de aydınlık / 20 ° C / -5 bar / 20 gün kombinasyonundan (%70.3) elde edilmiştir. Uygulamaların etkisi çimlenmenin 6. gününde de devam etmiş, ancak, son günlerde kontrol la uygulamalar arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur. iklim odası ve serada yapılan çıkış testlerinde ise 5 günlük uygulamalar daha etkili olmuştur. PEG uygulamaları domates ve havuçta çimlenme ve çıkış hızını da artırmıştır. Tohumların %50'sinin çimlenmesine kadar ( Z 50 ) geçen süre kontrola göre %65 oranında kısaltılmıştır. Çimlenme hızındaki artış, iklim odası ve sera koşullarında daha düşük düzeylerde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ç imlenmeyi uyarma, Domates, Havuç, PEG, Çimlenme, Çıkış.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF PRE- SOWING PEG TREATMENTS ON THE GERMINATION AND EMERGENCE RATE AND TIME OF SOME VEGETABLE SEEDS Asım Hakan ÖZDIL Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ 1991, Page: 92 Jury: Assoc. Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ Prof. Dr. Vedat ŞENİZ Prof.Dr. Kazım ABAK This research was carried out to determine the effects of priming in PEG solution on germination and emergence rate and time of tomato and carrot seeds. In the research, 2 doses (-5 and -10 bars) of PEG 6000, 2 temperature degrees (15 and 20 °C), 3 different times (5, 10 and 20 days) and light and darkness conditions was s tudied. According to the third day results, in tomato and carrot, the germination rates were increased significantly to the control by priming. The highest germination rates were obtained from light / 15 °C / -5 bars /20 days combination in carrot with 84.8% and from light / 20 °C / -5 bars / 20 days combination in tomato with 70.3%. In sixth days, effect of treatments also continued but in final days, the difference between control and treatments didn't find significant. In the emergence tests in growth room and greenhouse, priming for 5 days were more effective. Priming reduced the mean germination and emergence times in tomato and carrot. The time to 50% germination (T 50 ) was reduced to 65 % of control value. The reduction in T 50 was low i:\ growth room and greenhouse condition. KEY WORDS: Priming, Tomato, Carrot, PEG, Germination, Emergence.