Bazı sebze tohumlarında çimlenmeyi olumsuz etkilemeyecek optimum polimer dozlarının belirlenmesi
Identification of optimal polimer doses nonthreatening to germination in certain (some) vegetable seeds
  1. Tez No: 307477
  2. Yazar: GİZEM TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BENİAN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tohumların orijinal şekillerinde herhangi bir değişiklik oluşturmadan plastikliği sağlayıcı maddeler ile veya polimer grubu maddeler ile ince bir film tabakası şeklinde yapılan film kaplama tekniği son yıllarda büyük uygulama alanı bulmuştur.Çalışmada, bazı sebze tohumlarının ekildikleri ortamlardaki farkındalığının sağlanması ve renk kodlamasının kolaylıkla planlanması amaçlı uygulanan polimerin optimum kullanma dozunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla polimer olarak INCOTEC firmasının sağladığı Disco AG Blue L-517, Disco HP Pearl Green 506 , Disco HP Pearl Blue L-504 ve Disco AG 321 renkli polimerleri ve sebze türü olarak da lahana , maydanoz , karpuz , ıspanak, pırasa ve biber tohumları kullanılmıştır.Lahana ve karpuz tohumlarında artan kaplama dozlarının (20-40 ml) çimlenme oranı ve ortalama çimlenme zamanını engellemediği belirlenmiştir. Maydanoz tohumlarında (20-40 ml), ıspanak tohumlarında (40-60 ml) ve biber tohumlarında (30-50 ml) artan kaplama dozlarının ise hem çimlenme oranını düşürdüğü hemde ortalama çimlenme zamanını artırarak çimlenmeyi yavaşlattığı saptanmıştır. Buna karşılık pırasa tohumlarında da yine artan polimer dozlarının (30-50 ml) çimlenme oranını düşürürken ortalama çimlenme zamanında herhangi bir değişime neden olmadığı ortaya konmuştur. Kaplanmamış tohumlarda ve kaplanmış tohumlarda belirlenen tohum su aktivitesi değişimi açısından ise kaplama dozlarına bağlı düzenli bir etki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
During the last two decades film-coating technique which utilizes a thin film layer covered around the seed has gained increased prominence in application. In this technique, the thin film layer is obtained through the use of seed coating polymer material, which does not change the original shape of the seed.The purpose of this study was to identify the optimal doses of film-coating polymers which would ease the planning of color coding in certain vegetable seeds and enable seed placement check after their sowing. In this pursuit, colored polymers of Disco AG Blue L-517, Disco HP Pearl Green 506, Disco HP Pearl Blue L-504 and Disco AG 321 provided by INCOTEC company were tested on the seeds of the following six crops: cabbage, parsley, watermelon, spinach, leek and pepper.The results revealed that increasing doses in film-coating (20-40 ml) had no impact on germination rate and average germination timing in the cabbage and watermelon seeds. On the other hand increasing doses in film-coating applied on parsley (20-40 ml), spinach (40-60 ml) and pepper (30-50 ml) seeds negatively affected the germination rate and average germination timing. Likewise, increased doses (30-50 ml) in film-coating of leek seeds reduced their germination rate, but their average germination timing was not affected. Finally, when coated seeds were compared to non-coated seeds for changes in active water content no consistent effects were detected.