Effects of infrared treatment on some constituents, functional properties and mucilage properties of chia seed
Kızılötesi uygulamasının çiya tohumunun bazı bileşenleri, fonksiyonel özellikleri ve müsilaj özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 840169
  2. Yazar: MELTEM LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU BAŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çiya tohumu (Salvia hispanica), yüksek besleyici değere sahiptir ve içerdiği protein, toplam besinsel lif, fenolik bileşenler ve esansiyel yağlardan dolayı sağlık üzerine olumlu etkisi vardır. Çiyadan ekstrakte edilen müsilaj, gıda endüstrisinde jelleştirme ajanı, köpük oluşturucu ajan, emülgatör ve kaplama materyali olarak kullanılabilir. Son yıllarda, kızılötesi (IR; infrared) uygulamasının gıda endüstrisinde kullanımı konvansiyonel ısıtmaya kıyasla avantajlarından (doğrudan ürüne penetrasyon, hızlı ısıtma, kısa işlem süresi, enerji tasarrufu, düşük maliyet) dolayı artmaktadır. Kızılötesi uygulaması, kurutma (meyve, sebze, tahıl vb.), pişirme, kavurma, çözündürme, sterilizasyon, enzim inaktivasyonu ve biyoaktif bileşiklerin (polifenoller, flavonoidler vb.) ekstraksiyonunu arttırmak için kullanılmaktadır. Literatürde, çiya tohumlarında sağlık açısından yararlı bileşenlerin ekstraksiyonu, ekstraksiyon verimliliğin arttırılması, fonksiyonel ve organoleptik özelliklerinin ve depolama stabilitesinin iyileştirilmesi gibi farklı amaçlar için mikrodalga, kavurma ve otoklavlama uygulanmaktadır. Bilgimiz dahilinde, literatürde kızılötesi uygulamasının çiya tohumunun bazı bileşenleri, fonksiyonel özellikleri ve müsilaj özellikleri üzerine etkisi çalışılmamıştır. Bundan dolayı, bu çalışmada çiya tohumlarına farklı güçlerde (700W, 900W ve 1100W) ve sürelerde (25 ve 50 dk) kızılötesi uygulanmıştır. Kızılötesi uygulamasının, çiya iii örneklerinin, protein, kül, renk, toplam besinsel lif, toplam fenolik madde içeriği, toplam flavonoid madde içeriği, fenolik profil (HPLC ile), antioksidan aktivite (DPPH, TAC), FTIR spektrumu ve fonksiyonel özellikler (su ve yağ tutma kapasitesi, emülsiyon aktivitesi ve stabilitesi) üzerine etkisi incelenmiştir. Müsilaj, kontrol ve kızılötesi uygulanmış çiya örneklerinden ekstrakte edilmiş ve müsilaj özellikleri belirlenmiştir. Kızılötesi uygulamasının müsilaj örneklerinin verim, protein, kül, renk, toplam besinsel lif, fonksiyonel özellikler (su ve yağ tutma kapasitesi, emülsiyon aktivitesi ve stabilitesi, viskozite) ve FTIR spektrumu üzerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada, kızılötesi uygulaması ile çiya örneklerinin, toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid madde miktarı (1100W hariç), antioksidan aktivite, klorojenik asit, rutin, ferulik asit (1100W-50 dk hariç), kuersetin (700W-25 dk, 900W-50 dk ve 1100W hariç), emülsiyon aktivitesi (900W-50 min ve 1100W hariç), emülsiyon stabilitesi (900W ve 1100W hariç) ve toplam besinsel lif miktarı (1100W hariç) artmıştır. Çiya örneklerine kızılötesi uygulaması, müsilaj örneklerinin veriminde, emülsiyon aktivitesinde (700W ve 900W'da) ve emülsiyon stabilitesinde (700W ve 900W'da) istatistiksel olarak önemli artışlara yol açmıştır. Çiya örneklerine tüm güç ve sürelerde kızılötesi uygulaması, çiya ve müsilaj örneklerinin su ve yağ tutma kapasitesi üzerinde olumsuz etkiye neden olmuştur. Kızılötesi uygulanan çiya örnekleri ve bu çiya örneklerinden elde edilen müsilaj örneklerinin FTIR spektrumları, literatürde belirtilen tüm spesifik pikleri içermektedir. Çiyaya sadece 900W-50dk ve 1100W-50dk kızılötesi uygulaması ile müsilaj örneklerinde (%1 ve %2, w/v) daha düşük viskozite değerleri elde edilmiştir. Gıda endüstrisinde, kızılötesi uygulanmış çiyanın, yüksek miktardaki sağlığa yararlı bileşenlerinden dolayı değerli bir ham madde olarak kullanımı umut vericidir. Çiya tohumlarından elde edilen müsilaj birçok endüstriyel uygulamada (gıda, kimya, vb.) yer almaktadır. Çiya tohumlarına kızılötesi uygulaması müsilaj veriminin artması ve müsilaj özelliklerinin iyileştirilmesi açısından da ayrıca umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Chia seed (Salvia hispanica) has high nutritional value and positive effect on health due to its protein and total dietary fiber contents, phenolic compounds, and essential oils. Mucilage extracted from chia can be used as a gelling agent, foaming agent, emulsifier, and coating material in food industry. In recent years, utilization of infrared (IR) treatment in food industry is increasing, due to its advantages (direct heat penetration, fast heating rate, short processing time, energy saving, low cost) over conventional heating. Infrared treatment has been used for drying (fruits, vegetables, grains etc.), cooking, roasting, thawing, sterilization, enzyme inactivation, and for enhancing the extraction of some bioactive compounds (polyphenols, flavonoids etc.). In literature, microwave, roasting, and autoclaving have been applied to chia seeds for various purposes such as extracting health beneficial components, increasing extraction efficiency or improving functional, and organoleptic properties and storage stability. To the best of our knowledge, in literature effects of infrared treatment on some constituents, functional properties, and mucilage properties of chia seed were not investigated. Therefore, in this study, chia seeds were infrared treated at different powers (700W, 900W and 1100W) and times (25 and 50min). The effects of infrared treatment on protein, ash, color, total dietary fiber, total phenolic content, total flavonoid content, i phenolic profile (by HPLC), antioxidant activity (DPPH, TAC), FTIR spectrum, and functional properties (water and oil holding capacity, emulsion activity, and stability) of chia samples were investigated. Mucilage was extracted from control and infrared treated chia samples and mucilage properties were determined. The effects of infrared treatment on the yield, protein, ash, color, total dietary fiber, functional properties (water and oil holding capacity, emulsion activity, and stability, viscosity) and FTIR spectrum of mucilage samples were investigated. In the present study, infrared treatment caused increases in total phenolic content, total flavonoid content (except 1100W), antioxidant activity, chlorogenic acid, rutin, ferulic acid (except 1100W-50 min), quercetin (except 700W-25 min, 900W-50 min and 1100W), emulsion activity (except 900W-50 min and 1100W), emulsion stability (except 900W and 1100W), and total dietary fiber (except 1100W) of chia samples. Infrared treatment of chia samples resulted in significant increases in yield, emulsion activity (at 700W and 900W), and emulsion stability (at 700W and 900W) of mucilage samples. Infrared treatment of chia samples at all powers and times caused a negative effect on water and oil holding capacities of chia and mucilage samples. FTIR spectrums for infrared treated chia samples and mucilage samples extracted from these chia samples have all the specific peaks reported in literature. Infrared treatment of chia samples only at 900W-50min and 1100W-50min resulted in lower viscosity values for mucilage samples (1% and 2%, w/v). For food industry, utilization of infrared treated chia is promising as a high value raw material due to its high amount of health beneficial constituents. Mucilage extracted from chia seeds takes part in many industrial applications (food, chemistry, etc.). Infrared treatment of chia seeds is also promising in terms of increased mucilage yield and improved some mucilage properties.