Antalya yöresindeki damla sulama uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları
Evaluation of some drip irrigation system in Antalya region
- Tez No: 13049
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İİ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANTALYA YÖRESİNDEKİ DAMLA SULAMA UYGULAMALARINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI A. Halim ORTA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültür teknik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Osman YILDIRIM 1991, Sayfa: 138 Jüri: Doç. Dr. Osman YILDIRIM Prof. Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM Bu çalışmada, Antalya yöresinde damla sulama yöntemi uygulanan 9 adet işletmede, sulama sistemleri incelenmiş, mevcut sulama durumu ortaya konmuş, mevcut koşullar göz önüne alınarak sistem unsurları yeniden boyutlandırılmış, işletme planları hazırlanmış ve sonuçlar mevcut sulama uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçta, işletmelerin tamamında sistem unsurlarının koşullara uygun olarak boyutlandırılmadığı, yeterli bir kontrol birimi tesis edilerek sulama suyunun süzülmesi işleminin damlatıcıları tıkamayacak biçimde yapılamadığı, sistem işletme basıncı ve damlatıcı debilerinin yetersiz kaldığı, sistemin tertiplenmesi ve işletme biçiminin mevcut koşulları yansıtacak biçimde yapılamadığı saptanmıştır. Araştırma alanında yapılan incelemelerde damla sulama sistemlerinde saptanan bu eksikliklerin, çiftçilerin damla sulama yöntemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarından ve bazı damla sulama sistem unsurlarının ülkemizde üretilmemesinden kaynaklandığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sulama yöntemi, sulama sistemi, damla sulama yöntemi, kontrol birimi, damlatıcı, sistem işletme basıncı, sistem tertibi
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis EVALUATION OF SOME DRIP IRRIGATION SYSTEM IN ANTALYA REGION A. Halim ORTA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM 1991, Page: 138 Jury: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM Prof.Dr.Abdurrahim KORUKÇU Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM In this study, the drip irrigation systems of 9 farms in Antalya region were evaluated, the system elements were redesigned by taking the present conditions into consideration, the operational plans were prepared and results obtained were compared with the present irrigation applications. As a result, it has been found that the system elements had not been designed properly to reflect the present conditions, the filtration of irrigation water to prevent the clogging of emitters had not been supplied by installing an adequate control head and the system layouts and operations were insuff icent in all drip irrigation systems. According to the observations, it can be said that the lack of farmer's knowledge about drip irrigation systems and not producing some system elements in Turkey cause the problems mentioned above. KEY WORDS: Irrigation method, irrigation system, drip irrigation system, control head, emitter, operational pressure, system layout.