Ayaş-Asartepe proje alanında sulama planlaması
Irrigation planning in Ayaş-Asartepe project area
  1. Tez No: 13050
  2. Yazar: NADİDE EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ALİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi AYAŞ ASARTEPE PROJE ALANINDA SULAMA PLANLAMASI Nadide EROL,,,,,, r ! ' 1 Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. M. Ali TOKGÖZ 1991, Sayfa : 127 Jüri : Doç. Dr. M. Ali TOKGÖZ Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Erkan BENLÎ Bu çalışmada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü V. Bölge Sulamalarından Ayaş-Asartepe proje alanında, değişik toprak bünyeleri için yörede yetiştirilen tüm bitkilere ilişkin sulama planlaması yapılarak; sulama suyu miktarları, sulama aralıkları. ve sulama sayıları saptanmağa çalışılmıştır. Çalışmada sulama planlamaları Ayaş ilçesine ait iklim verileri kullanılarak, toprak su bütçesi yardımıyla, Belçika'da Katholieke üniversitesinde geliştirilen IRSIS 'Irrigation Scheduling Information System - Sulama Planlama Bilgi Sistemi' paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada ilk aşama da örnek olması amacıyla şeker pancarı bitkisinde IRSIS paket programı ile yapılabilecek farklı planlama seçenekleri irdelenmiştir. Bitki deseninde yer alan diğer bitkilerde ise planlama her bir toprak bünyesi için iki şekilde yapılmıştır. Birinci sulama planlaması, topraktaki su miktarı kritik su düzeyine düşünce tarla kapasitesine çıkaracak şekilde yapılmış buna ideal sulama planlaması adı verilmiştir. Ancak bu şekilde bir planlamada sulama aralığı ve uygulanan su miktarı sürekli farklılık gösterdiğinden pratiğe uygun görülmemiş tir. Bu nedenle planlama, ikinci aşamada, pratik sulama plan laması adı verilen su kaybını ve verimdeki azalmayı minimum düzeyde tutacak şekilde sulama aralıklarını ve uygulanan su miktarlarını pratiğe uygun olarak sabitleştirmeye çalışılarak yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: sulama planlaması, sulama suyu miktarı, sulama aralığı, sulama sayısı, toprak su bütçesi, IRSIS paket programı, kritik su düzeyi, ideal sulama planlaması, pratik sulama planlaması.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis IRRIGATION PLANNING IN AYAŞ -ASARTEPE PROJECT AREA Nadide EROL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department“ of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr.... M. Ali TOKGÖZ 1991, Page : 127 Jury : Assoc. Prof. Dr. M. Ali TOKGÖZ Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Erkan BENLÎ In this study, irrigation plans were prepared to determine the amount of irrigation water, the irrigation interval and the number of irrigations in the Ayaş-Asartepe project area which was one of the irrigation projects of the State Hydrology Vforks (DSÎ). For this purpose, soil samples were taken from the area, to determine the soil structure, specific gravity, field capacity and wilting point values of the area. Then the irrigation plans were held for each soil structure and each crop grown on the area one by one. The irrigation plans were made by using the climatologic data obtained from the Ayaş-Meteorology Station by the help of IRSIS-Irrigation Scheduling Information System-packet program developed in the Katholieke University of Belgium which depends on the soil-water budget method. In the results; all alternative solutions were given for sugar beet in order to show the benefits of using IRSIS packet program in irrigation plannings. For the other crops the irrigation plans were made using two methods. In the first method which was called ”Ideal Irrigation Planning“the irrigations were made whenever the water level in the root zone depletes to the critical water level which was determined before and water was added up to the field capacity. Although this method was convinient for irrigation planning, it was not suitable in practice as the amount of water and interval differs in each irrigation. So, in the second method the amount of irrigation water and the irrigation interval were settled in a fixed manner for practical use and this method was called as ”Practical Irrigation Method." KEY WORDS: Irrigation planning, amount of irrigation water, irrigation interval, number. of irrigations, soil water budget, IRSIS packet program, ideal irrigation planning, practical irrigation planning.