Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bulunan seraların sorunları ve çözüm olanakları
An Investigation of the greenhouses of Faculty of Agriculture Ankara University
- Tez No: 13051
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİNDE BULUNAN SERALARIN SORUNLARI VE ÇÖZÜM OLANAKLARI Asuman ÖZTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Aydın ÜNES 1991, Sayfa : 112 Jüri : Prof.Dr. Aydın ÖNEŞ Prof.Dr. Erkan BENLİ Prof.Dr. Cengiz OKMAN Bu çalışma A. U. Ziraat Fakültesi kampüsünde bulunan seraların mevcut durumlarını, sorunlarını ve bunların çözümüne ilişkin önerileri kapsamaktadır. Bu amaçla fakültemizde mevcut 11 adet sera materyal olarak alınmış, öncelikle bunların yapısal durumları incelen miştir. Planlama ve projelemedeki hatalar ve yanlış kul lanım sonucu ortaya çıkan aksaklıklar belirlenmiştir. Seraların fonksiyonel kullanılamama nedenleri arasında çevre koşulları elemanlarından ışıklandırma ve ısıtma faktörleri irdelenmiştir. Yazın ve kışın birer aylık pe riyotlarda iç ve dış sıcaklıklar sürekli izlenerek sera ların tüm yıl kullanılabilme imkanları araştırılmıştır. Sonuçta, A. Ü. Ziraat Fakültesi kampüsünde bulunan serala rın planlama, projeleme hataları ve yanlış kullanımlardan kaynaklanan sorunları olduğu, seralarda yaz ve kış ayla rında kuruluş amaçları doğrultusunda sıcaklık sağlanama dığı ortaya çıkmıştır. Fakültemiz seralarının bu sorunla rının çözümüne ilişkin öneriler çalışmanın sonunda yeral maktadır. ANAHTAR KELİMELER: Sera, çevre koşulları, sıcaklık, bağıl nem, ışıklandırma, soğutma, ısıtma.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION OF THE GREENHOUSES OF FACULTY OF AGRICULTURE AIÎEARA UNIVERSITY Asuman ÖZTÜRK Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Prof.Dr. Aydın ONES 1991, Page: 112 Jury : Prof.Dr. Aydın ONES Prof.Dr. Erkan BENLÎ Prof.Dr. Cengiz OKMAN The purpose of this study was to determine the existing conditions and encountered problems, and then to give suggestions with related the problems of the green houses of Agricultural Faculty, Ankara University. In order to achive the objectives mentioned above, eleven greenhouses were investigated from the point of their structural condi tions. Then, we focused on the determination of the errors occured in planning and project design stages and other problems which comes from the misuse of greenhouses. Moreover, the illimination and heating conditions of the greenhouses which are cited among the reasons of functi onally in use, were evaluated. Beyond these, the possibi lities of making use of them year-around, were also tried to be explored by checking the monthly changes of the internal and external air temperature during the winter and summer seasons. As a result of these investigations, the greenhouses have certain problems faced from the planning and project design and misuse. Moreover, the internal air temparatures during the winter and summer months are not getting along well with the design tempera tures. The proposals for the solution of those problems, were written down at the end of this report. KEY WORDS : Greenhouses, environmental control, temperature, relative humidity, lighting, cooling, heating.