Hoyran gölü kuzeybatısında yer alan piroklastik volkanitlerin jeolojik ve petrografik özellikleri ile yapı malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Geological and petrographical features of the pyroclastic volcanics within the nw of Hoyran lake (Isparta-Senirkent) and investigation of their being of building raw material characteristics
- Tez No: 259608
- Danışmanlar: PROF. DR. FUZULİ YAĞMURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Hoyran Gölü (Isparta) kuzeybatısında bulunan piroklastik volkanitlerin jeolojik konumları, petrografik özellikleri ile bunların fizikomekanik karakterini ortaya çıkarmayı amaçlar. Çalışma bölgesinde geniş yayılım gösteren volkanoklastik kayalar, altta bulunan Mesozoyik yaşlı karbonat kaya birimlerini aşınmalı bir uyumsuzlukla üstler.Çalışmanın konusunu oluşturan Neojen yaşlı volkanoklastik istif alttan üste doğru, koyu renkli ignimbritler, litik tüfler, açık renkli ignimbrit ile aglomeralardan oluşur. İgnimbritler genellikle iyi pekleşmiş, orta ile çok kalın düzenli katmanlı ve yersel tüf ara katkılıdır. İgnimbritleri oluşturan bileşen taneler egemen olarak pomza, tüf, andezit ve bazalt bileşenlerinden yapılıdır. İgnimbritleri oluşturan volkanik matriks içinde piroksen, flokopit ve ayrışmış feldispattan oluşan mineral bileşenler yaygın olarak gözlenir.İgnimbritlere ait jeokimyasal analizler, bu volkaniklerin daha çok tefritik bazanit ile traki bazaltik özellikte olduğu ve ultrapotasik bir karaktere sahip olduğu göstermektedir. Diğer taraftan ignimbritlere ait XRD değerleri, bunların önemli oranda zeolit içerdiğini göstermektedir.Yapılan fizikomekanik analizlerden elde edilen bulgulara göre ignimbritlerin, taşıyıcı olmayan duvar dolgu elemanı ya da taşıyıcı olmayan yapı elemanı olarak kullanılabilirliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the characteristics of the pyroclastic volcanics that northwest of the Hoyran Lake (Isparta) by geological locations and petrographic features. Wide spreading volkanoclastic rocks overlap the Mesozoic carbonate rock units in the study area.Neogene volkanoclastic stack forms the study subject; and that occur from bottom to top dark ignimbrite, lytic tuffs, light ignimbrite and agglomerates. Ignimbrites usually well consolidated and a very thick-middle regularly layered with tuff contributions. Dominant grain components of the ignimbrites are pumice, tuff, andesit and basalt. Volcanic matrix forming the ignimbrites widely contains pyroxene, flokopit and mineral components which decomposed widely feldispatt.Geochemical analysis belonging to ignimbrites shows that these volcanics mainly have tephritic bazanit and trachi bazaltic features and an ultrapotassic character. On the other hand the XRD value of ignimbrites shows that they contains significant ratio of zeolite.Due to evidences from the physico mechanical analyses Ignimbrits has been submitted as an unsupported wall sealant material or unsupported construction material.