Temel fizik kanunlarının trafik kurallarına uygulanması ile ilgili öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Analysis of students thoughts related with traffic rules implementation on basic physics rules
  1. Tez No: 130680
  2. Yazar: MERVE ZEYREK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
xn ÖZET TEMEL FİZİK KANUNLARININ TRAFİK KURALLARINA UYGULANMASI İLE İLGİLİ ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada, öğrencilerin ortaöğretim fizik derslerinde görmüş oldukları“İtme-Momentum”ünitesinde geçen kavramları günlük hayatta trafik ile ilgili problemlere uygulayıp uygulayamadıkları, bu olayları yorumlarken hangi kavram yanılgılarının ortaya çıktığı araştırılmıştır. İtme-momentum ünitesinin“İnteraktif Görüntü Aktarımı Yöntemi, Yapısalcı Görüşme Yöntemi ve Yapısalcı Öğretim Tekniği ”ile işlenmesinin öğrencilerde kavramsal değişmeye sebep olup olmadığı araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Araştırma 3 bölümden meydana gelmektedir: Birinci bölümde, öğrencilerin itme-momentum ünitesindeki kavram yanılgılarını tespit etmek amacıyla hazırlanan yazılı açık uçlu sorular l0.sınıfta okuyan 243 öğrenciye uygulandı. Araştırmanın ikinci bölümünde uygulanan ön test“tümevarımsal analiz metodu”(inductive analysis) ile değerlendirildi ve öğrencilerin sahip oldukları düşünce biçimleri ile ilgili kategoriler oluşturuldu. Araştırmanın üçüncü bölümünde, ikinci bölümün sonuçlarından yararlanılarak yan yapılandırılmış görüşme için gönüllü öğrenci grubu belirlendi ve 3 'er kişilik 3 çalışma grubu oluşturuldu. Bu araştırmanın niteliksel analizini tamamlayabilmek için bu çalışma grubu ile bir yan yapılandırılmış görüşme (semi-structured interview) protokolü hazırlandı. Öğrencilerin tam olarak ne düşündüklerini aktarabileceği, interaktif görüntü aktarımı yönteminin kullanıldığı bir tartışma ortamı sağlandı.XIII Araştırma sonuçlan, yapılan görüşmenin ve interaktif görüntü aktarımının öğrencilerdeki kavram yanılgılarının sebeplerini ortaya çıkarmada yararlı olduğunu ve öğrencilerde kavramsal değişime neden olduğunu ortaya koyar niteliktedir. Ayrıca araştırma sonuçlan, yapılan görüşmenin ve interaktif görüntü aktaranının öğrencilerde, ön testte dört sorudaki kavram yanılgılarını gidermede başarılı olduğunu, geriye kalan altı soruda ise pek fazla başarılı olamadığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda araştırma bulgulan, gerçekleştirilen bir saatlik görüşmenin ve görüşme sırasında kullanılan bilgisayar animasyonlarının öğrencilerin fikirlerini değiştirmeleri için yeterli olmadığına dikkat çekmektedir. Bu araştırmada, yan yapılandırılmış görüşme (semi-structured interview) tekniğinin, öğrencilerin sahip oldukları fikirleri ortaya çıkarmada ve kavramsal değişime etkisinin olup olmadığını anlamamızda olumlu yönde etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak öğrencilerin yeni bilgileri kabul etmekte ve bunları hemen uygulamaya geçirmekte zorlandıkları söylenebilir. Yapısalcı öğretim yaklaşımına göre öğrencilerin fizik dersine gelmeden önce düşünceleri önemlidir. Öğrencilerin fizik dersini almadan, kavram yanılgılarının neler olduğunun bulunması ve fizik dersinin bu yanılgıları yok edecek ya da azaltacak şekilde düzenlenmesi, öğrencilerin basanlarını artırmada çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT ANALYSIS OF STUDENT'S THOUGHTS RELATED WITH TRAFFIC RULES IMPLEMENTATION ON BASIC PHYSICS RULES In this study it has been investigated whether students use concepts that they were learned in Impulse - Momentum unit in secondary school in their daily life against the problems about traffic or not, and which misconceptions occur while they interpret as. The problem in this study is, if any conceptual changes happen İn students while studying Impulse - Momentum unit with“Interactive Screen Transfer Method, Semi Structured Interview Method and Constructivist Teaching Approach”. This study has 3 chapters. In first chapter, open-ended questions to determine students' misconceptions in Impulse- Momentum unit have been applied to 243 students in 10th class. In second chapter of study inductive analysis applied pre-tests have been evaluated with inductive analysis method and students acquired way of thinkings related categories have been created. In third chapter of study, using the results of second chapter voluntary, students group have been determined for semi-structured interview and 3 working group 3 in each have been formed. To complete this study's specific analysis a semi-structured interview protocol has been prepared. A discussion platform with using an interactive screen transfer method to convey what exactly students think has been formed.XV Results of this study show us that how useful making interview and interactive screen transfer on students for revealing misconceptions and shows how it causes conceptual changes in students nature. Also results of this study, interview and interactive screen transfer to students, is successful removing misconceptions in four questions of pre test, but we can't see same success in remaining 6 questions At the same time diagnosis of this study show us, an hour interview and computer animations that used in interview is not enough to change students' concepts. In this study, semi-structured interview technique found useful in revealing students opinions and in understanding whether any effect on conceptual changing or not. In conclusion, it can be said that students are forced in accepting new knowledges and applying them. According to structured education approach students' opinions are important before coming to physics lessons. Before they take physics lessons, finding which misconceptions and healing physics lessons to annihilate or reduce these misconceptions are all important for increasing students' success.