7-8 aylık morkaraman kuzularında farklı besi sürelerinin besi ve bazı karkas özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 1414
  2. Yazar: BAHRİ KARAÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
V. ÖZET 7-8 Aylık Morkaraman kuzularında, farklı besi sürelerinin, besi ve bazı karkas özelliklerine etkilerini arattırmak, bunun yanında aynı yaşlarda köylü işletmelerinde besiye alınan aynı ırk hayvanların besi performanslarının ve bazı karkas özelliklerinin ne olacağını tesbit etmek amacıyla iki deneme ter tip edilmiştir. Ziraat Fakültesi Ziraat İşletmesinde 70, 95 ve 120 günlük besi süreleri nin etkisi araştırılmış ve 36 baş erkek morkaraır.an kuzusu kullanılmıştır. Hay vanlar ortalama ağırlıkları eşit olacak şekilde iki padoğa konmuş ve besi sü resince, ortalama değerler kullanılarak belirlenen miktarlarda fo 65 kesif ve /o 35 kaba yem kapsayan rasyonlar verilmiştir. Kesif yem olarak Yem Sanayii Erzurum Yem Fabrikası tarafından üretilen °/o 17 civarında ham protein kapsayan kuzu besi yemi ve arpa, kaba yem olarak da işletmede üretilen kuru çayır otu kullanılmıştır. Besi süresince 14 gün aralıklarla tartını yapılmış ve canlı ağırlık demişimi izlenmiştir. Besinin 70, 95* ve 120. gönlerinde şansa bağlı olarak seçilen sekizer hayvan kesilerek kesim ve karkas özellikleri belirlen miştir. Köy şartlarında uygulanan çalışma, seçilen iki ayrı işletmenin yerli tip ağıllarında yapılmış, A işletmesinde 48 ve B işletmesinde 48 baş olmak üzere toplam 96 kuzuyla yürütülmüştür. B işletmesindeki kuzuların 8 tanesini dişi kuzular teşkil etmiştir. Yemlemede yukarıda belirtilenlere ek olarak küçük miktarda samanın da bulunduğu rasyonlar kullanılmıştır. 124 ijinı süren be3İ sonunda, her iki işletmeden ortalamaya yakın ağırlıkta 5' er hayvan seçilerek kesilmiş böylece kesim ve karkas Özellikleri belirlenmiştir. Bu iki araştırmadan aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: Deneme ; I 1. 70, 95 ve 120 gün beslenen gruplarda günlük ağırlık artışı ve yemden yararlanma değerleri arasındaki fark istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (P)>0.05). Üç grup için günlük ağırlık artışı ve yemden yararlanma değeri sı rasıyla 219 gr, ve 8 olarak tesbit edilmiştir.- 49 - 2. Grupların ortalama besi başı ağırlığı 33.4 kg. olmuş, 70 günlük besi de 15.6 kg., 95 günlük beside 20.0 kg. ve 120 günlük beside 26.8 kg. ağırlık kazancı tesbit edilmiştir. 3. Grupların soğuk karkas ağırlıkları ve randıman değerleri; 1. grupta 25.1 kg. ve ?» 50; 2. grupta 26.7 kg. ve $ 50.6; 3. grupta 31.1 kg. ve % 51.1 olmuştur. Randıman değerleri istatiotiki olarak birbirinden farksızdır (P^ 0.05). 4. Besi süresinin karkasın farklı kısımlarındaki gelişmeye etkisinin be lirlenmesi için karkaslar dört parçaya ayrılmıştır ( Omuz-boyun-döş, Sırt-göğüs, bel-karın ve sağrı-baoak-arka ayaklar). 2. grup ile 3* grup omuz-boyun-döş ağırlığı ve sırt-göğüs ağırlığı bakımından; 1. grup ile 2. grup ise bel-karın ağırlığı bakımından farksız bulunmuştur (P^O.Ol). 5. Besi süresi arttıkça farklı yağ depolarındaki yağlanma artmıştır. Kuyruk yağı ağırlığı bakımından 2. ve 3. grup farksız bulunmuştur (P>0.05). Deneme; II 1. Köy şartlarında biri normale yakın diğeri düşük olan iki besleme sevi yesi tesbit edilmiştir. Normale yakın besleme seviyesinde elde edilen sonuçlar genel olarak, yaklaşık sürenin uygulandığı 3. grubun sonuçlarıyla benzerlik göstermiştir. 2. Besi süresince ortalama ağırlık kazancı ve yemden yararlanma değer leri; A işletmesi erkek kuzuları için 224 gr. ve 8.6 ; B işletmesi erkek ku zuları için 146 gr. ve 11.7 t B işletmesi dişi kuzularında ise 133 gr. ve 12.9 olarak tesbit edilmiştir. B işletmesinde daha kötü bakım ve daha dü şük seviyeli besleme uygulanmıştır. / 3. 124 günlük beside işletmelerde besi başı ağırlığı ve toplam ağırlık kazancı, A işletmesinde 32 kg. ve 27.8 kg; B işletmesi erkek kuzularında 29.3 kg. ve 18.1 kg; B işletmesi dişi kuzularında ise 23.3 kg. ve 16.5 kg. şeklin de tesbit edilmiştir.- 50 - 4» A ve B işletmeleri için tesbit edilen soğuk karkas ağırlığı ve ran dıman değerleri sırasıyla; 29 kg. ve °jo 50.3; 20.4 kg. ve l/o 48.4 şeklindedir. 5. B işletmesi kuzularında daha düşük yağlanma tesbit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlardan 7-8 aylık yaşta besiye alınan kuzu larda besi süresinin uzatılmasının, vücutta yağ depolanmasının artması nede niyle kazançlı olmayaoağı söylenebilir. Ele alınan besi sürelerinden 95 gün, çoğu özellik bakımından 120 günlük besiye farksız olması nedeniyle, daha uy gun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI. SUKMAHT Two experiments were conducted to determine the effect of the fattening duration on fattening performance and some of the important carcass characte ristics of 7 to 8 months of age Morkaraman Lambs. One experiment was carried out in the farm of Agricultural College at Atatürk University and the other in two seperate sheep barn of Şenyurt Vil lage. In the first experiment the effect of 70, 95 and 120 days of fattening durations were investigated. The second experiment was conducted to determine the fattening performance and some of the carcass characteristics of 7 to 8 months of age Morkaraman Lambs in village conditions. In the first experiment 36 male Morkaraman Lambs were divided into two groups. Each group has almost the same average body weight. Experimental rati ons consisted of 65 $ concentrated feed and 35 $ roughage. It was given on the basis of calculated average amounts. A 17 $ protein fattening Lamb feed manu factured by Yem Sanayii and barley as a concentrate, and a grass hay as a roughage were used in this experiment. The body weight records were taken every 14 days during the experimental period. 24 lambs (8 from eaoh period) were randomly selected on 70 th, 95 th and 120 th days. They were slaughtered and their carcass characteristics were determined. The second experiment was conducted in two different sheep barns in the Şenyurt village. 9.6 lambs (48 lambs in A farm and 46 lambs in B farm) were used in this experiment. 8 lambs of 46 were females in B farm and the other 48 lambs were all males in A farm. In the experiment conducted in Şen yurt some straw was also used besides above mentioned rations. Five male lambs from each farm were slaughtered to determine the some of the carcass characteristics, at the end of 124 day fattening period. The results of this two experiment were as follows; Experiment I: 1. Any significant differences were not found for average daily gain and feed conversion ratio of lambs fed 70, 95 and. 120 days (P> 0.05).'- 52 - 2. The average initial weights of the groups was 33.4 kg. The total weight gain during the fattening durations were 15.6, 20.0 and 26.8 kg. respectively. 3. The cold carcass weights and dressing percentages of groups were 25.1 kg. and 50 0,05). 4. Carcasses were divided into four parts to determine the effect of fattening durations on growth of different parts (Shoulder-Neck-Foreshank; Rib-Breast; Loin-Plank, Sirlein-Leg-Hmdshank). There were not any signifi cant differences between 2*nd and 3,.rd groups in shoulder-neck-foreshank and rib-breast, and l'st and 2'nd groups in Loin-flank weights (P^0.05). 5. As the fattening duration increased the deposition of the fat in the body was increased. There were no significant difference between 2nd and 3th groups for tail fat weight (P^>0.05). Experiment II: 1. In village condition, two nutrition levels were observed; one was normal and the other was under the normal level of nutrition. The results obtained from normal level of nutrition were similar to that of the 3th group. 2. During the fattening, the average daily gain and feed conversion ratios were 224 g and 8.6 for male lambs of A farm, 146 g and 11.7 - for male lambs of B farm and 133 g and 12.9 for female lambs of B farm respectively. 3. The initial weight gains during the 124 day fattening period were 32 kg. -27.8 kg. for A farm; 29.3 kg. - 18.1 kg. for male lambs of B farm, 23.3 kg. - 16.5 kg. for male lambs of B farm respectively. 4» The cold carcass weights and dressing percentages were 29 kg. and 50.3 $ for A farm, 20.4 kg. and 48.4 % for B farm respectively.53 - 5. There was less fat deposition in Lambs of B farm because of their Light slaughter weights. It can be concluded that the extension of the fattening duration of 7-8 months old fat tail lambs was not profitable due to increasing body fat. Prom the three fattening durations, 95 days of fattening was found appropriate because of the similarity in most of the fattening and carcass characteristics to 120 days of fattening.