Audiovisual medyalarda etkin tipografi
Use of typography in audivisual media
- Tez No: 130711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Serbest Grafik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI ÖZET Tasarımcılar, audiovisual medya ortamında gerçekleşen tasarımlarda, kulla nılan teknolojiyi de göz önünde tutup, doğru iletişimi sağlamak adına bazı kural lara uymak zorundadır. Kullanılan tipografinin birincil amacı bilgi vermek olduğu için tasarımlarda 'okunabilirlik' büyük önem taşımaktadır. Diğer yandan audiovisual medyalarda birkaç saniyenin maliyeti bile klasik medyayla karşılaştırılamayacak kadar pahalı dır ve tasarımcı mesajını minimum sürede verip, izleyicinin dikkatini çekmeli ve müşteriyi geri dönüşe yönlendirmelidir. Çok hareketli olan audiovisual medya iz leyicisini, mesaj tamamlanana dek etki alanında tutabilmek adına mesajın içeriği ni bozmadan çeşitli eğlendirici hareketler yapılmalı; fakat bu arada görüntü ile ya zı arasındaki denge de korunmalıdır. Tipografik canlandırmada basılı tipografinin aksine göz ve yazılarımız ha reketlidir ve genelde tasarımlar sonucunda izleyicide bir etkilenme kalır. Tasarım larımızda kullanacağımız yazının fontu, rengi, kullandığımız alan, ses, müzik ken di içlerinde başarılı olmasının yanı sıra bütüne hizmet eden bir uyum içinde olma lıdır. Yerinde ve doğru olarak yapılan vurgular tipografik canlandırmaya hareket katar. Aynı zamanda tipografinin hareket olgusundan olabildiğince yararlanılma lıdır. Hız, artan maliyetler, rekabet ve hedef kitlenin beğeni seviyesinin yüksel mesi tasarımcılarım işini güçleştirmiş ve tasarımcıları yeni arayışlara yönlendir miştir. Audiovisual medya ortamında tipografik canlandırma yapacak tasarımcılar 'eğlendirme' kaygısının mesajın önüne geçmemesine önem vermelidir. Okunabi lirlik göz önünde bulundurulmalı, font seçimi buna göre yapılmalıdır. Görüntünün önemli alanlarında yazı kullanımına dikkat edilmeli ve izleyicinin kısa zamanda dikkatini çekecek tasarımlar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Graphic designers must comply with the principle of“readability”, that is, sentences must be clear, succinct and concise. Since audiovisual media proves much more costly than the traditional devices (i.e. radio, newspapers, billboards), the text should be cost-sensitive by means of“fast-tracking.”Shorter messages sti mulate reader's curiosity; they are less costly and they urge reader to come back again. The message should The balance between the contend of the text itself and its graphics must entertain its spectator. Spectator's perception of the typography on the TV screen functions quite differently than that of the traditional tools. Spectator's eye is being stimulated by moving images and pulsing sounds. Several factor contribute to the final percepti on of the audiovisiaul typography such as its font, color, background on which the message is placed, and its sound. Typographic creativity catches one's eye and thus secures the“readibility”of the message conveyed. High volatility, increasing cost, stiff competition that defines the current marketplace places further significance to the function of the creative audiovisu- als. Its entertainment value, probably its most important effect on the spectator, though, should not exceed the contend of the message conveyed and in fact, it must be in strict accord with it. The best comprehended text is the shorter one, one which is written with the clear fonts. Clear and suttle fonts prove to be crucial in moving images.