Sözlü kültürden yazılı kültüre anlatı geleneği ve popüler bir mit olarak polisiye roman
From orality to literary culture narration tradition and detective fiction as a popular myth
- Tez No: 130732
- Danışmanlar: PROF. DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Mitler, sözlü kültürden yazılı kültüre ve günümüz kültür ürünlerine dek bir anlatı kalıbını yinelemişlerdir. İlk mitler, toplumsal yaşamda bir işlev yüklenerek, gündelik yaşamın onaylanmasına ve olumlanmasına hizmet etmişlerdir. Yazılı kültür ürünlerinden roman ise, mitlerin tek boyutlu kalıbını ve zaman anlayışını yıkmıştır. Ama“kültür endüstrisi”, kültür ürünlerini standartlaştırmıştır. Kültür ürünleri metalaşmış, popüler türler basitleştirilerek, tek boyutlu“mitsel”öykü kalıplarını kullanmaya başlanmıştır. Bu ise, kültür ürünlerinin,“kımıltısız bir dünya”yı onaylayan, egemen söylem taşıyıcıları olmaları sonucunu doğurmuştur. Polisiye romanlar da, tek boyutlu“mitsel”öykü kalıbını yinelerler. Öykü,“aydınlık-karanlık”,“siyah-beyaz”“iyi-kötü”gibi mitsel tek boyutluluğa dayalıdır. Polisiye roman,“esrar”ı aydınlattığında, aynı zamanda“kımıltısız”,“adil”ya da“değiştirilemez”bir dünya kurmaktadır zihnimizde. İnsanların masal gereksinimine karşılık veriyor polisiye öyküsü. Ama“kahraman”, çıktığı yolculuk sonunda, bizi kestirme yollardan yine başladığımız yere, bu dünyaya döndürüyor. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From orality to literacy culture and to today's culturel products, myths had repeated a narration form. Primitive myths, which were given to function in social life, served to be ratifyed and affirmed the everyday life. Novel which is one of the products of literacy culture destroyed one dimesional form of myths and time understanding. However“culturel industry”had made cultural products standard. Especially popular literature genres had been made simple and in popular genres one dimensional story form (mythic) had been used. This made the culturel products to retify the“static world”and made them the carriers of the dominant pronunciation. Detective fictions repeats the same one dimensional story form. Story is about“bright-dark”,“black-white”,“good-bad”which is myths's one dimensional form. When detective fictions enlighten the mystery, at the same time they made us to think that world is“static”, equitable“, or ”unchangable“. Detective fiction gives people's necessity of fairy tales. However after the end of the journey, ”hero" turns back us by short-cut to the starting point, where we start which is the real world. Ill