Kolemanit mineralinin klorla doyurulmuş sulardaki çözünürlüğü
- Tez No: 13073
- Danışmanlar: PROF.DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırmada, bor minerallerinden kolemanitin klorla doyurulmuş sulardaki çözünürlüğü ile çözünmenin kinetik ve mekanizması incelenmiştir. Çalışmalarda tane iriliği, katı/sıvı oranı, karıştırma hızı ve sıcaklık parametre olarak seçilmiştir. Klor ile doyurulmuş sularda mineralin tamamen çözündüğü, tane iriliğinin küçülmesinin ve reaksiyon sıcaklığının artırılmasının çözünme hızını artırdığı görülmüştür. -12+20, -20+40, -40+60, -60+80 ve 100 meş lik fraksiyonlarla yapılan denemelerden çözünme hızlarının kimyasal kontrollü olduğu tesbit edilmiştir. Mineralin çözünmesi için aktifleşme enerjisinin 35,56 kJ mol ve.a i Arrhenius sabitinin 3,7 x 10J cm s olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY Kinetics and mechanism of the dissolution of colemanite, a borate mineral, in water saturated with chlorine have been studied. Particle size, solid-liquid ratio, stirring speed and temperature have been chosen as parameters. It has been seen that colemanite can be dissolved completely in Cİ2 - saturated water, and the dissolution rate increases as the temperature increases. Reaction rate has been found to be chemically controlled. Activation energy and Arrhenius constant for the dissolution have been calculated as 35,56 kJ. mol"1 and 3,7 x l(r cm s, respectively.