Türkiye'de yabancı sermayenin analizi, önündeki engeller ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 130772
  2. Yazar: UĞUR SALİH UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
254 ÖZET Piyasa ekonomisinin ağırlık kazandığı dünyamızda ülkeler uluslararası pazarlar için üretim yapmakta, uluslararası ticaret hızla gelişmekte, yatırım ve sermaye hareketleri sınır tanımamaktadır. Serbest ticaret bölgeleri ile bölgesel olarak serbestleşen ticari faaliyetler dünyayı tek bir pazara doğru götürmektedir. Küreselleşme olarak adlandırabileceğimiz bu olgu içerisinde, Gümrük Birliği'ne girmiş bulunması ve Avrupa Birliği ile bütünleşme çabaları Türk ekonomisinin küreselleşme sürecinde yer aldığının önemli göstergeleridir. Ülkemizde işsizlik ve enflasyon oranlarının düşürülmesi, gelir dağılımının düzeltilmesi ve refah seviyesinin artırılması için yeni yatırımların gerçekleştirilmesi gereklidir. Yeni yatırımların gerçekleştirilebilmesi için iç tasarruf yetersiz bulunduğundan, ülkemize maliyeti yüksek olacak dış borcun ikamesi niteliğindeki yabancı sermayeye gerek bulunmaktadır. Çalışmamızda; ülkemizdeki yabancı sermaye incelenmiştir. Çalışma bulguları, gelişmekte olan ülkeler ile karşılaştırıldığında, ülkemizin yabancı sermayeyi celbetmedeki başarısızlığı ortaya konulmuştur. Yapılan yabancı sermaye analizi neticesinde, Türkiye'deki yabancı sermaye önündeki engeller tesbit edilmeye ve açıklanmaya çalışılmış, bu engelleri ortadan kaldırabilmek, ülkemize gelen yabancı sermayeyi, ülkemizde tutabilmek için öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yabancı Sermaye - Finansman
Özet (Çeviri)
255 SUMMARY In the dominance of market economies in today's world, production is being made by countries not merely for domestic but for international purposes, international trade is developing rapidly and the investment and capital activities are beyond limits. Free trade zones established in various places of the world and regions freed in trade activities is moving the world to a single market. Within this phenomena which we could name as globalization, the efforts of integration with the European Union and membership to the Customs Union are some important indications of the Turkish economy to be in the process of globalization. The minimization of inflation and unemployment rates, optimization of the income distribution, and increasing of the welfare level as vital requirements targeted in Turkey indefinitely requires her to realize new investments. To realize new investments, as the domestic savings are insufficient, foreign capital which is a substitute for foreign debt should be preferred. Within this study; the foreign capital has been overviewed. When the research findings are compared with the developing countries, it is understood that Turkey could not mentioned to be successful in attracting the foreign capital. As a result of the analysis on foreign capital, the obstacles in front of the foreign capital that is transferred to Turkey are researched and tried to explain. To avoid from these problems, to keep the transferred foreign capital in our country opinions are offered. Key Words : Foreign Capital - Financing