Bazı yeni tiyokinonların sentezi
The Synthesis of some new thioquinones
  1. Tez No: 130822
  2. Yazar: NİLÜFER AKGÜN BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. SERPİL GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk aşamasında başlangıç maddesi olan p-kloranil (1) bileşiği bazı tiyollerle reaksiyona sokularak literatürde mevcut olan bileşikler sentezlendi. (1) bileşiği önce 1,2-etanditiyol bileşiği ile reaksiyona sokuldu ve literatürdeki 2,3:5,6- bis(etilenditiyo)-l,4-benzokinon (2) bileşiği elde edildi. Daha sonra (1) bileşiği feniltiyol ve oktiltiyol ile reaksiyona sokularak 2,3:5,6-tetrafeniltiyo-l,4-benzokinon (3) ve 2,3:5, 6-tetraoktiltiyo~l,4-benzokinon (4) bileşikleri literatürdeki yöntemlerden farklı yöntemlerle sentezlendi. Bu çalışmanın ikinci aşamasında (1) bileşiği bazı değişik tiyollerle reaksiyona sokuldu. (1) Bileşiği sırasıyla siklohekziltiyol, 2,2-oksidietantiyol, oktiltiyol, bütiltiyol ile reaksiyona sokuldu. Reaksiyon sonucunda sırasıyla 2,3:5,6-tetrasiklohekziltiyo-l,4- benzokinon (5), 5-hidroksi-2,3,6-trisiklohekziltiyo-l,4-benzokinon (6), l,7-bis[2,3(2,2- oksidietantiyo)-5-klor-p-benzokinon]~2,2-oksidietan sülfid (7), 2,3-(2,2-oksidietan disülfıd)-5,6-diklor-p-kinon (8), 2,3:5,6-bis (2,2-oksidietanditiyo)-l,4-benzokinon (9), 2,3-dioktiltiyo-5-hidroksi-6-klor-l,4-benzokinon (10), 5-hidroksi-2,3,6-tribütiltiyo- 1,4- benzokinon (11) bileşikleri sentezlendi. Elde edilen bu yeni bileşikler kromatografik ve kristalizasyon yöntemleriyle saflaştırılmıştır. Yap MS) aydınlatılmıştır. saflaştırılmıştır. Yapıları elementel analiz ve spektroskopik yöntemlerle (İR, 'H-NMR, V
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESIS OF SOME NEW THIOQUINONES SUMMARY In the first step of this study, p-chloranil (1) as a starting compound, was reacted with thiol compounds and synthesized some thioquinones in the literature. Firstly compound (1) was reacted with 1,2-ethandithiol and 2,3:5,6-bis(ethylenedithio)-l,4- benzoquinone (2) was obtained.Than, compound (1) was reacted with phenylthiol and octylthiol and 2,3:5,6-tetraphenylthio-l,4-benzoquinone (3) and 2,3:5,6-tetraoctylthio~ 1,4-benzoquinone (4) compounds were synthesized by new methods. In the second step, compound (1) reacted with some different thiols to synthesize some thioquinones weren't in the literature. Compound (1) reacted with cyclohexylthiol, 2,2-oxydiethanthiol, octylthiol, butylthiol and synthesized 2,3:5,6- tetracyclohexylthio-1,4-benzoquinone (5), 5-hydroxy-2,3,6-trisiklohexylthio-l,4- benzoquinone (6), 1,7-bis[2,3-(2,2-oxydiethanethio)-5-chloro-p-benzoquinone]-2,2- oxydiethanesulfide (7), 2,3-(2,2-oxydiethane disulfide)-5,6-dichloro-p-benzoquinone (8), 2,3:5,6-bis (2,2-oxydiethanedithio)-l,4-benzoquinone (9), 2,3-dioctylthio-5- hydroxy-6-chloro-l,4-benzoquinone (10), 5-hydroxy-2,3,6-tributylthio-l,4- benzoquinone (11). The products were purified by chromatography and subsequently rechrystallized, structures of the compounds were determined by spectroscopic methods (IR, 'H-NMR, MS) and elemental analysis. VI