Çoğulortam veri iletişiminde özbenzeş dağılım kullanılan trafik modellemesi
Traffic modelling in multimedia data communication by using self-similar distribution
- Tez No: 130829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİR ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET ÇOĞULORTAM VERİ İLETİŞİMİNDE ÖZBENZEŞ DAĞILIM KULLANILAN TRAFİK MODELLEMESİ Analitik olarak basit ifade edilebildiklerinden dolayı ağ ortamındaki paket ulaşımları genellikle Poisson süreçlere uygun olarak modellenirler ve paket ulaşımlarının üssel dağılıma uyduğu varsayılır. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, yerel alan ağlarında ve geniş alan ağlarındaki paket ulaşımlarının dağılımları üssel değildir. Bu çalışmalar ve araştırmalardan sonra, modern iletişim ağlarında özbenzeş süreçlerin Poisson süreçlerden daha iyi modeller sunduğu kabul edilmeye başlamıştır. Bu tezde, ilk olarak özbenzeşlik ile ilgili genel tanımlar yapılmış ve ilgili matematiksel eşitlikler gösterilmiştir. Ayrıca fraktallar, kaos torisi ve uzun süreli bağımlılık gibi özbenzeşlik ile ilgili diğer kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra da çeşitli ağ ortamlarında yapılan deneylerden elde edilen trafik izlemeleri ve bunların incelenmesinden çıkarılan sonuçlar anlatılacaktır. Daha sonra, özbenzeşliğin derecesini belirlemekte kullanılan Hurst parametresinin kestiriminde en sık olarak kullanılan R/S analizi, değişinti - zaman analizi, periodogram tabanlı analiz, Whittle kestirimi ve dalgacık tabanlı analiz gibi metodlar ve arkasından da özbenzeşliğin orijinleri anlatılacaktır. Tezin son kısmında, tezin pratik kısmım oluşturan, C++ ve Matlab dillerinde yazılmış olan 2 program bulunmaktadır. İlk program C++ dili ile yazılmış, Pareto dağılımlı ON - OFF periyotlara sahip olan kaynaklardan oluşacak ağ trafiğinin toplanması ile özbenzeş trafik üreten bir simülasyon programıdır. Matlab dilinde yazılmış olan ikinci program ise gerek ilk program tarafından üretilen özbenzeş trafiğin gerek ise gerçek bir ağ ortamından alman trafik izlemelerin VIHurst parametresini değişinti - zaman metodunu kullanarak tahmin eden ve elde bulunan trafik izlemelerinin özbenzeş olduğunu ispat etmektedir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY TRAFFIC MODELLING IN MULTIMEDIA DATA COMMUNICATION BY USING SELF - SIMILAR DISTRIBUTION Network arrivals are often modeled as Poisson processes for analytic simplicty, and packet interarrivals are assumed to be exponentially distributed. A number of studies have shown, however, that for local - area and wide - area network traffic, the distribution of packet interarrivals clearly differs from exponential. After that studies, it is generally accepted that self- similar (ox fractal) processes may provide better models for teletraffic in modern telecommunication networks than Poisson processes. In this thesis, first, general definitions and mathematical expressions related with self - similarity are explained. In addition to that all concepts related with self - similarity like fractals, chaos theory and long range dependence are summarized. After that diverse traffic measurements in a wide variety of networking situations are shown and their results are stated. After that, several approaches like for instance fractional Gaussian noise, fractional ARIMA processes, using of shot - noise processes, using of renewal reward processes and their superposition and chaotic deterministic maps are explained modeling self- similar traffic and origins of self- similarity are explained. At the last part of the thesis, there are 2 programs written by used C++ and Matlab programming languages. First program is written by using C++ programmin language and produce self - similar traffic by aggregating network traffic due to sources that have pareto distributed ON -OFF periods. On the other hand, second program is written by used Matlab programming language and estimates Hurst parameter of traffic traces produced by the simulation program and get from a real network. By means of this program, it is proven that the traffic traces are self- similar. VIII