Biga Yarımadası (Çanakkale-Balıkesir) halloysitlerinin yataklanma özellikleri
Occurrance, mineralogy and origin of Biga Peninsula (Çanakkale-Balıkesir) halloysites
- Tez No: 130832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFAİL YENİYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET BİGA YARIMADASI (ÇANAKKALE-BALIKESIR) HALLOYSİTLERİNİN YATAKLANMA ÖZELLİKLERİ, MİNERALOJİSİ ve OLUŞUMLARI * Bu çalışmanın amacı; Biga yarımadasında yer alan halloysit yataklarının yataklarıma özellikleri, mineralojisi, yüzeydeki yayılımları, ana ve çevre kayaçlarının özellikleri, ana kayaçların çevre kayaçlarla ilişkileri ve konumlarını ortaya koymaktır. Ayrıca sözkonusu halloysit yataklarının benzer ve farklı yanlarının neler olduğundan yola çıkarak halloysiti oluşturan mekanizmanın türünü ve halloysitin hangi jeolojik ortamları seçtiğini belirlemektir. Çalışma alanındaki en yaşlı kayacı Permiyen yaşlı kireçtaşı blokları bulunduran Alt Triyas yaşlı Karakaya Karmaşığı oluşturmaktadır. Bunları Alt Miyosen yaşlı granitler kesmektedir. En üstte Alt Miyosen yaşlı andezitler yer almakta olup halloysitler andezitik piroklastik içinde yataklanmıştır. Haloysitlerin oluşumunda magmatik hidrotermal sistemlerin yanı sıra faylar da etkin rol oynamıştır. Halloysitler 7 ve 10Â halloysit olup, feldspat mmerallerinin alterasyonu ile gelişmiştir. Halloysit minerali ile birlikte demiroksit ve manganoksit oluşukları, pirit, gibsit, alunit, zeolit, allofan, smektit ve kaolinit gibi mineraller de saptanmıştır. Halloysit yataklarının hepsinde kireçtaşları andezit ve halloysitle yan kayaç ilişkisi sunmaktadır. Bu durum halloysit oluşumunda kireçtaşının rol oynadığını göstermektedir. Demiroksit ve manganoksit çökeliminde hidrotermal süreçler etkin olmuştur. Bu mineraller biyotit, hornblend, magnetit ve piroksen gibi minerallerden türemiş olmalıdır. Ayrışmada; pirit, önemli rol oynamıştır. Yataklardaki piritleşme, volkanitlerin ve hidrotermal çözeltilerin birlikte etkisi ile oluşmuştur. Halloysit ile birlikte bulunan gibsit minerali, sadece halloysitlerin kireçtaşları ile olan dokanaklarında bulunmakta olup, halloysit mineralinden sonra gelişmiştir. Halloysit ile birlikte bulunan allofan minerali ise, halloysit mineralinden sonra ve çatlak dolgusu şeklinde gelişmiş olup volkanik camdan türemiştir. Alunit minerali, yatakların tümünde tespit edilmiş olup hidrotermal çözeltilerin volkanik kayaçlar üzerine etki etmesi ile gelişmiştir. Zeolit minerali, sadece Soğucak, Karkuyuları ve Tabanköy halloysit yataklarında bulunmuş olup piroklastik malzemeden türemiştir. Kaolinit ve smektit mineralleri ise andezitik piroklastiklerin değişmesi sonucu oluşmuştur. Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Yürütücü Sekreterliği tarafından 942/090597 sayılı proje ile desteklenmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY OCCURRANCE, MINERALOGY AND ORIGIN OF BİGA PENINSULA (ÇANAKKALE-BALIKESİR) HALLOYSITES1 This study aimed to document occurrence, mineralogy, distribution, characteristics of host and country rocks and their contact relations, and finally geometry of the halloysite deposites in the Biga Peninsula. The oldest rock in the region is Lower Triassic Karakaya Complex which consists of Permian limestone blocks set in a terrigenous sedimentary matrix. Oligocene granites intrude into the Karakaya Complex. The youngest unit in the study area is a sequence of andesites and pyroclastic deposits of Lower Miocene age. Halloysite deposits are found extensively within the pyroclastic deposits of the uppermost unit. Magmatic hydrothermal systems as well as faulting played active role on the formation of halloysites. Halloysites are 7 and 10Â halloysites and were formed by the alteration of feldspar minerals. Besides halloysite, iron-oxides and mangan-oxides, pyrite, gibbsite, alunite, zeolite, allophane, smectite and kaolinite were formed in the deposites. Limestones and andesites are always present as a country rock within the halloysite deposits. This suggest that limestone play a part in formation of halloysite deposits. Hydrothermal activity is thought to be responsible from formation of iron- oxide and mangan-oxide minerals. These minerals must have been originated from mafic-opaque minerals, such as biotite, hornblende, magnetite and pyroxene. Pyrites were formed from hydrothermal liquids. Presence of pyrite triggered the alteration of feldspars. Gibbsite occur only at contacts between limestones and halloysites and developed later than halloysite mineral. Allophane accompanied halloysite and postdate it. It occurs as crack fill and is originated from volcanic glass. There is alunite mineral in whole of deposites and is thought to have formed by interaction of hydrothermal liquids with the volcanic rocks. Zeolite minerals are only found in the Soğucak, Karkuyulan and Tabanköy halloysite deposites and are originated from pyroclastic materials. Kaolinit and smectite minerals are associated with alteration of volcanic pyroclastics. This study was supported by Istanbul University Scientific Research Project Center with the Project number 942/090597. IX