Akromegali hastalarında CGRP (kalsitonin ilişkili gen peptid) pozitifliğinin tedaviye yanıtının ve hastalık progresyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of CGRP (calcitonin-related gene peptide) positivity's response to treatment and its effect on disease progression in acromegaly patients
- Tez No: 917464
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ŞÜHEDA HATİPOĞLU, DR. FATİH MERT DOĞUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Hipofiz adenomları, endokrin sistem üzerinde önemli etkileri olan benign tümörlerdir. Akromegali, hipofizden otonom büyüme hormonu salgılanmasıyla karakterize olup, sistemik komplikasyonların yanı sıra baş ağrısı gibi nörolojik semptomlarla da sıkça ilişkilidir. Güçlü bir vazodilatör ve lokal etkili bir nöropeptid olan CGRP, nörojenik inflamasyon, vasküler regülasyon ve özellikle baş ağrısı olmak üzere ağrı mekanizmalarında rol oynar. Bu çalışmada, akromegali hastalarından elde edilen hipofiz adenom dokularında CGRP varlığı araştırılarak, bu nöropeptidin akromegali hastalarında demografik özellikleri, tümör patogenezi, klinik seyir ve tedavi yanıtı üzerindeki olası etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada, hipofiz cerrahisi geçirmiş 30 akromegali ve 19 NFHA hastasına ait tümör dokularında immünohistokimyasal yöntemlerle CGRP varlığı değerlendirildi. Klinik parametreler arasında yaş, cinsiyet, semptom başladığı andan tanı alana kadar geçen süre, tümör boyutu, tümörün infiltrasyon ve invazyon derecesi, postoperatif rezidü tümör varlığı, remisyon durumu ve başvurudaki ve kronik baş ağrısı öyküsü prevalansı incelendi. CGRP pozitifliği ile klinik ve patolojik özellikler arasındaki ilişkileri belirlemek için istatistiksel analizler yapıldı. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 26.00 programı ile yapıldı. Bir bağımlı değişkenin birden fazla bağımsız değişken tarafından nasıl etkilendiğini analiz etmek gerektiğinde multiple regresyon analizi kullanılmıştır. P değeri 0,05'in altında olan bulgular istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Akromegali hastalarının yaş ortalaması 43.0 ± 10.8 yıl iken, NFHA hastalarının yaş ortalaması 53.1 ± 11.5 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Pituitary adenomas are benign tumors that significantly impact the endocrine system. Acromegaly is characterized by autonomous growth hormone secretion from the pituitary and is frequently associated with systemic complications as well as neurological symptoms such as headaches. CGRP, a potent vasodilator and locally acting neuropeptide, plays a role in neurogenic inflammation, vascular regulation, and pain mechanisms, particularly in headaches. This study investigates the presence of CGRP in pituitary adenoma tissues obtained from acromegaly patients and examines its potential effects on demographic characteristics, tumor pathogenesis, clinical course, and treatment response in these patients. Materials and Methods: In this study, CGRP presence was evaluated using immunohistochemical methods in tumor tissues of 30 acromegaly and 19 NFHA patients who had undergone pituitary surgery. Clinical parameters including age, sex, duration from symptom onset to diagnosis, tumor size, tumor infiltration and invasion grade, postoperative residual tumor presence, remission status, and the prevalence of headache at initial presentation and chronic headache history were analyzed. Statistical analyses were conducted to determine the relationships between CGRP positivity and clinical and pathological characteristics. The statistical analyses were performed using SPSS 26.00. Multiple regression analysis was used to evaluate how a dependent variable was influenced by multiple independent variables. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: The mean age of acromegaly patients was 43.0 ± 10.8 years, whereas the mean age of NFHA patients was 53.1 ± 11.5 years.