Kereste üretiminde optimizasyon üzerine araştırmalar
Research on optimization in lumber production
- Tez No: 130846
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KANTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Kereste Üretiminde Optimizasyon Üzerine Araştırmalar Ülkemiz orman kaynakları bakımından yeterince zengin olmamasına rağmen günümüzde hala üretimin bilinçsizce yapıldığı ve bunun neticesi olarak hammaddenin rasyonel olarak işlenemediği bilinmektedir. Bu nedenle kereste sanayi ile ilgili olarak girişimciye, yöneticiye, teknik elemana ve ustaya yol gösterecek, çeşitli kriterleri de dikkate alarak mevcut hammaddeden değişik varyasyonlarda en az zayiatla kereste üretimini sağlayan biçme diyagramlarının hazırlanması işlemlerini doğru ve hızlı bir şekilde yapan, uygunluğu denemelerle kanıtlanmış bilgisayar programlarına şiddetle ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmanın amacı; kereste üretiminde özellikle tomruk biçmede optimizasyonu sağlayacak bir bilgisayar paket programı hazırlayarak, teorik randıman ile yazılan bilgisayar programının uygulanması sonucu elde edilen program uygulamalı randıman arasındaki farkı ortaya koyarak programın uygulanabilirliğini kanıtlamak ve program uygulamalı randıman ile geleneksel yöntemlerle elde edilen sektör randımanı arasındaki farkı kıyaslayarak sektöre bu tip programların kullanılması durumunda randımanın arttırılabileceğini göstermektir. Kereste endüstrisinde kullanılan hesaplama yöntemleri ile maksimum verim teorisi ve eşitliklerinden yararlanılarak bilgisayar programlama dili olan Visual Basic 6.0 ile yazılan KORKUT Randıman Optimizasyonu Paket Programı adında tomruk biçmede randıman bakımından optimizasyonu sağlayacak bir bilgisayar paket programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar programının hem doğruluğunun ve uygulanabilirliğinin ispatı ve hem de faydalarının tespit edilmesi için, üretimin geleneksel yöntemlerle yapıldığı sistemler ile karşılaştırılmasının gerekli olacağı düşünüldüğünden 3, 4 ve 5m boyunda, gövde düşüklüğü 1 cm/m, 2 cm/m ve 3 cm/m ve 25-50 cm arasındaki çap sınıflarından toplam 92 adet 3. sınıf Sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky) tomruğu kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Hem sarıçam hem de kayında prizma ve keskin kesiş teknikleri kullanılarak her bir tomruk özelliği için, teorik randıman ile program uygulamalı randıman değerleri dikkate alınarak yapılan Varyans Analizleri sonucunda, teorik randıman ile programuygulamalı randıman arasında saptanan farklılığın % 99 ve % 95 güven düzeyinde istatistiki anlamda önemli olmadığı saptanmıştır. Bunun neticesi olarak programın her iki ağaç türü içinde uygulanabilir olduğu ispatlanmıştır. Araştırmada bulunan sektör randımanı ile program uygulamalı randıman arasında program uygulamalı randıman lehine olan önemli farklar, üreticinin bilgisayar programım kullanması halinde büyük kazanç sağlayacağım ve dolayısıyla ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacağım göstermektedir. Programda kullanılan maksimum verim teorisi'nin tomruğun enine kesitini daire şeklinde kabul etmesi nedeniyle enine kesiti daire şeklinden çok uzak olan tomrukların teorik olarak bu programla biçilmesi ile elde edilen sonuçların kesin doğruluğundan bahsedilemeyeceği ve deneysel çalışmalarla teorik çalışmalarda elde edilen sonuçlara ulaşılamayacağı göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Researches On Optimization In Lumber Production The forest products of Turkey are not rich but the forest products are used unconsciously and these raw material does not rasyonally presses. As a result the computer programme are to be needed that approved for several trials. This programme also will guide to the users, promoters, managers, technical staff and operators. The aim of this study is, to show the sector the increase in the yield by preparing an optimization programme and applying it; to compare theoretical yield and the yield after the application of the programme and to prove the applicability of it. KORKUT Yield Optimization Programme was developed with Visual Basic 6.0 Language which is a programming language for calculation methods in lumber industry, maximum yield theory and its equations. It was thought to compare the traditional methods and the developed optimization programme to prove its applicability and reliability. 92 Pinus sylvestris L. and Fagus orientalis Lipsky 3rd grade logs were used. They had lcm/m,2cm/m,and 3cm/m taper; 3,4,and 5m of length and 25-50 cm diameters. Cant sawing and live sawing techniques were used in both species. Theoretical yield and the yield with the optimization programme results for each log characteristics were evaluated by ANOVA. As the result of analysis the difference between the theoretical yield and the yield with the optimization programme was statistically 99% and 95% nonsignificant. Therefore, it was proved that the programme was found suitable for both species. There is statistically difference between the ANOVA of the application programmed yield and sectoral yield. The result of these differences, when we use the programmed the yield ingresses. The result of this study shows that the yield with the optimization programme makes important changes in the income for the user and supply countrywide economical development. XIThe maximum productivity theory used in these programmed accept the horizontal section of the log as circler. xn