Enzymatic esterification of olive-pomace oil
Pirina yağının enzimatik esterifikasyonu
  1. Tez No: 130872
  2. Yazar: OZAN NAZIM ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FADILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
oz PİRİNA YAĞININ ENZİMATİK ESTERİFİKASYONU ÇİFTÇİ, Ozan Nazım Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Sibel FADILOĞLU Temmuz 2003 Bu çalışmada pirina yağındaki serbest yağ asitlerinin gliserolle enzimatik esterifıkasyonu mikro miktarda suyun varlığında, tutuklanmış Candida antarctica lipaz enzimi kullanılarak gerçekleştirildi. Reaksiyon zamanı, moleküler elek, enzim konsantrasyonu ve sıcaklığın serbest yağ asidi miktarına ve gliserol miktarının pirina yağının gliserit kompozisyonu değişimine etkisi araştırıldı. Reaksiyon karışımında 750 mg moleküler elek varlığında pirina yağının asitliği (% 32), % 2.36' ya düştü. Esteri fıkasyon reaksiyonlarının etkinliğinin ortamdaki moleküler elek miktarına bağlı olduğu gözlendi. Moleküler elek miktarı arttıkça serbest yağ asitlerinin belirlenen zamanda dönüşümü de arttı. Moleküler eleğin yokluğunda esterifıkasyon reaksiyonu tersi reaksiyona yani hidrolize yönlendi. Serbest yağ asitlerinin gliseritlere en fazla oranda dönüşümü 60 dakikada 27.2 mg/mL enzim konsantrasyonu ile gözlendi. Serbest yağ asidi miktarı tüm sıcaklıklarda, artan reaksiyon zamanı ile hızlı bir şekilde azaldı ve bu azalma yüksek sıcaklıklarda daha hızlı idi. Serbest yağ asidi miktarı 60°C de ve 120 dakikada dengeye ulaştı. Fakat, 40 ve 50°C de dengeye ulaşmak için gereken süre 300 dakika civarında idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENZYMATIC ESTERIFICATION OF OLIVE-POMACE OIL ÇİFTÇİ, Ozan Nazım M.Sc. in Food Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sibel FADILO?LU July 2003 In this study, enzymatic esterification of free fatty acids of olive-pomace oil with glycerol was carried out in microaqueous conditions by using immobilized Candida antarctica lipase. The effects of reaction time, molecular sieve, enzyme concentration and reaction temperature on free fatty acid content, and the effect of glycerol amount on the change in glyceride composition of olive-pomace oil were investigated. The initial acidity of the olive-pomace oil (32 %) reduced to 2.36 % in the presence of 750 mg of molecular sieve in the reaction mixture. It was observed that the effectiveness of esterification reactions was related to the amount of molecular sieve present. As the amount of molecular sieve increased, the conversion of free fatty acids also increased at a defined time. In the absence of molecular sieve, the esterification reaction forced to reverse reaction that was the hydrolysis. The greater conversion of free fatty acids into glycerides was observed at an enzyme concentration of 27.2 mg/mL within 60 min. FFA content decreased sharply with increasing reaction time at all temperatures, and it was sharper at higher temperatures. FFA content reached into the equilibrium in almost 120 min at 60°C. However, the time to reach into the equilibrium was around 300 min at 40 and 50°C.