Mısır asidik yağının enzimatik esterleşmesi ile yağ asidi esterlerinin üretimi
Production of fatty acid esters by enzymatic esterification of corn acid oil
  1. Tez No: 127047
  2. Yazar: EMEL ELİF GILBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. AYŞE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
MISIR ASİDİK YAĞININ ENZİMATÎK ESTERLEŞMESİ İLE YAĞ ASİDİ ESTERLERİNİN ÜRETİMİ ÖZET Yağ asidi esterleri; sabun, kozmetik, gıda, plastik, ilaç gibi pek çok kimyasal endüstrilerde ve biodizel üretiminde hammadde veya ara ürün olarak kullanılan önemli, ticari yağ kimyasallarıdır. Günümüzde kimyasal katalizörlerle, yüksek sıcaklık ve basınçta, esterleşme ve transesterifikasyon reaksiyonları ile üretilen yağ asidi esterleri; mikrobiyal lipaz teknolojisi ile ılımlı koşullarda, buna bağlı olarak düşük enerji tüketimiyle, termal bozunmaya uğramadan ve saflaştırmaya gerek olmadan üretilmektedir. Bu çalışmada, yağ sanayii yan ürünü olan mısır asidik yağının, Novozym 435 (Candida Antarctica) lipazı varlığındaki enzimatik esterleşme reaksiyonu incelenmiştir. Çeşitli toplam yağ asidi/ metanol mol oranı, enzim miktarı ve sıcaklık değerleri ile n- hegzan ortamında 1.5 saat yürütülen esterleşme reaksiyonları sonucunda, mısır asidik yağmın Novozym 435 (Candida Antarctica) lipazı varlığındaki enzimatik esterleşme reaksiyonu için optimum koşullar; toplam yağ asidi/metanol mol oranı: 1/0.5, sıcaklık: 30°C, ve enzim miktarı: asidik yağın % 15'i olarak belirlenmiştir. Alkol cinsinin enzimatik esterleşme reaksiyonuna etkisinin belirlenmesi amacıyla C1-C8 düz ve dallanmış zincirli alkoller ile yürütülen reaksiyonlar, zincir uzunluğunun artmasıyla reaksiyonun başlangıç hızının da arttığını, bununla birlikte, zincir üzerindeki dallanmanın ürünün ester içeriğini azalttığını göstermiştir. Esterleşme dönüşümünü arttırmak amacıyla, belirlenen optimum koşullarda üç kademeli olarak yürütülen esterleşme reaksiyonu sonunda da, ürünün ester içeriğinin % 50,08'den % 75,5 l'e yükselmesi sağlanmıştır. Ayrıca Novozym 435 lipazının serbest yağ asitlerine (SYA), triaçilgliserollere (TAG) oranla daha seçici olduğu ortaya konmuştur. xn
Özet (Çeviri)
THE PRODUCTION OF FATTY ACID ESTERS BY ENZYMATIC ESTERTFICATION OF CORN ACID OIL SUMMARY Fatty acid esters are important commercial oleochemicals which have wide applications in many chemical industries like soap, cosmetics, food, plastics, pharmaceuticals and biodisel production as raw materials or intermediates. At present, the production of fatty acid esters is performed by esterification or transesterification reactions with chemical catalysts at high temperature and pressure, but they can also be produced efficiently by microbial lipase technology under mild reaction conditions leading to reduced energy consumption without thermal dissociation and purification processes. In this study enzymatic esterification reaction of corn acid oil using lipase from Candida Antarctica (Novozym 435) was investigated. The enzymatic esterification reactions were carried out in n-hexan with different fatty acid/ methanol mol ratio, enzyme amounts and temperature. As a result, the optimum conditions were determined as follows; total fatty acid/methanol: 1/0.5, amount of enzyme: 15% (wt.) of acid oil, temperature: 30°C. Enzymatic esterification reactions which were conducted with C1-C8 straight and brunched chain alcohols to determine the effect of alcohol type on the reaction, showed that the initial esterification rate increased by the increase of alcohol chain length. In the esterification reactions of corn acid oil with straight-chain alcohols, the ester yields were hgher than those of the reactions carried out with branched-chain alcohols.Three steps batch esterification reaction was conducted under optimum conditions to provide high esterification conversions and the ester yield of product was increased from % 50,03 to % 75,61(wt/wt). On the other hand, it is exposed that Novozym 435 showed more selectivity to free fatty acids (FFA) than triachylglycerols (TAG). xin