8,9-dimetilen-4-fenil-2,4,6-triazotrisiklo (5.2.1.02,6) dekan-3,5-dion ile 2,3-dimetilen-benzonorbornanın sentezi ve diels-alder reaktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 13087
  2. Yazar: ARİF DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BASRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Olifenlerin palladium katalize karbonilasyon reaksiyonu, metanol ve CO eşliğinde çift bağa iki karbometoksi grubunun katılmasıyla sonuçlanır. Bu amaçla siklopentadien ve 4-Feniltriazolindion katılma ürünü(68) ve Benzonorbornadienin (77) karbometoksillenmesinden dikarboksilatlar (69, 80) elde edildi. Dikarboksilat ürünleri (69, 80) LiBH4, IİA1H4 ile indirgenerek diollere (70, 82) dönüştürüldü. Diollerin (70, 82) Metüsülfonilklorür ile reaksiyonundan elde edilen mesilatların (71, 83), DBU ve Potasyumtersiyer- butoksitle reaksiyonundan ekzosiklik dienler (72, 84) sentezlendi. Ekzosiklik dienlerin Dimeülasetilendikarboksilat ve Singlet oksijenle katılma reaksiyonları incelendi. 2,3-dimetilenbenzonorbornanın (84), Dimetilasetilen dikarboksilat ile olan katılma ürününün (83) hava oksijeni ile yükseltgenerek aromatikleştigi ve (86) molekülünü oluşturduğu gözlendi. 8,9-Dimetilen-4-Fenil-2,4,6-triazotri- silo(5 2.1.02,k]-dekan-3,5-dionun (72), singlet oksijen ile reaksiyonundan endoperoksit (73) oluştu. Endoperoksitin CoTPP ile düzenlenmesinden bisepoksit yerine y -hidroksi, P~ doymamış aldehitin (76) meydana geldiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The palladium-Catalyzed methoxycarbonilation reaction of olefins, which takes place with methanol and Carbonmonoxide,Usually adds two carbome- toxy groups to the double bond. For this purpose, Carbometoxylation of 4-phenyl-l,2.4-triazolin-3,3-dione adduct (68) and Benzonorbornadiene (77) gave dicarboxylate products (69. 80). The dicarboxylate products (69, 80) were reduced with LiBH^ and LİAIH4, and the diols (70, 82) were obtained. The reaction of the mesylate, which were obtained in the reaction of diols with methanesulfonylchloride. with DBU and Potassium tert-butoxide gave dienes (72, 84). The addition reaction of exocylic dienes (72, 84) with singlet oxygen and dimethyiacetyiene dicarboxylate was studied. 2,3-dimethylenebenzonorbornane and Dimethylacetylenedicarboxylate adduct (85) was oxidized with airoxiygen to 86. The reaction of 8,9-dimethy- iene-4-phenyl-2.4.6-triazotricyio [3.2.1. 02-6] decane-3,3-dione (72) with singlet oxygen gave endoperoxide (73). We observed a new rearrangement- path by the CoTPP catalyzed reaction of this endoperoxide and obtained the y- hydroxy- a, P-unsaturated aldehyde (76) instead of the expected bisepoxide.