Determination of cobalt in vitamin B12 with luminescence techniques
Luminesans tekniklerle B12 vitamininde kobalt tayini
  1. Tez No: 130983
  2. Yazar: NURİYE AKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ELMAS GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Vitamin B12 içersindeki kobalt tayini için lüminesans teknikler sunulmuştur. Yöntem, vitamin Bı2'nin asitlendirilmesi ile açığa çıkan kobalt(ll)'ın katalitik etkisine dayanmaktadır. Deneysel çalışmalar kemilüminesans ve florimetrik olmak üzere iki yöntemle yapılmıştır. Kemilüminesans yöntemde, vitamin B^'deki Co(ll) tayini için akış sistemi kullanılmıştır. Yöntem, luminolün H2O2 ile yükseltgenme reaksiyonundan metal katalizi sonucu oluşan ışık emisyonu ölçümüne dayanmaktadır. Vitamin B^'deki Co(ll) için gözlenebilirle sınırı 0.89 ng/mL ve doğrusal aralık 8.68-86.9 ng/mL olarak bulunmuştur. Floresans yöntemde, indirgenmiş fluorescein, H2O2, trietanolamin ve borat tampon çözeltisi üzerine bilinen miktarlarda kobalt (asitlendirilmiş vitamin B12) çözeltisi eklenmiştir. İndirgenmiş fluorescein H2O2 ile yükseltgenerek fluoresceine dönüştürülmüştür. İndirgenmiş fluorescein H2O2 ile yükseltgen- mesinde trietanolamin aktivatör, cobalt katalizör olarak kullanılmıştır. Fluorescein^ floresans şiddetindeki artışın Co(ll) konsantrasyonu ile orantılı olduğu gözlenmiştir. Vitamin B^'deki Co(ll) için gözlenebilirle sınırı 0.31 ng/mL ve doğrusal aralık 1.03-18.5 ng/mL olarak bulunmuştur.Anahtar kelimeler : Kobalt; Vitamin B12; Kemilüminesans; Floresans; Sönüm. Danışman : Doç. Dr. Elmas Gökoğlu, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Bölümü, Analitik Kimya Anabilim Dalı.
Özet (Çeviri)
The luminescence techniques have been presented for determination of cobalt in vitamin B12 and based on catalytic effect of cobalt(ll), liberated from vitamin B12 by acidification. Experimental studies were performed on two main luminescence techniques; cheluminescence and fluorometric methods. For chemiluminesce technique, flow-injection analysis was applied to the determination of Co(ll) in vitamin B12. The method was based on the measurement of metal-catalysed light emission from luminol oxidation by H2O2. The detection limit of Co(ll) in vitamin B12 was 0.89 ng/mL and the linear range was 8.68 - 86.9 ng/mL. In fluorescence enhancement method, certain concentration of cobalt (or acidified vitamin B12) solutions added to containing reduced fluorescein, H2O2, triethanolamine and borate buffer solution. Reduced fluorescein was converted to fluorescein when oxidized with H2O2. Triethanolamine was used as an activator in a basic medium and cobalt as a catalyzer to catalyze H2O2 oxidation of reduced fluorescein. Enhacement of fluorescence intensity of fluorescein was found to be proportional with the concentration of Co(ll). The detection limit of Co(ll) in vitamin B12 was 0.31 ng/mL and the linear range was 1.03 -18.5 ng/mLKeywords : Cobalt; Vitamin B12; Chemiluminescence; Fluorescence; Quenching, Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Elmas Gökoglu, Hacettepe University, Department of Chemistry, Analytical Chemistry Section.