J2ME platformu ve elde tutulan cihazlar üzerinde J2ME ile geliştirilmiş ağ uygulaması
The J2ME platform and network application developed with J2ME on handheld devices
- Tez No: 131026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
JAVA 2 MICRO EDITION (J2ME) MİMARİSİNİN İNCELENMESİ Kamer Kemerkaya Hacettepe Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı ÖZ Bu çalışma ile hücresel telefonlar, iki yönlü çağrı cihazları ve kişisel ajanda gibi kaynakları kısıtlı, kablosuz, mobil ve iki yönlü iletişim cihazları için taşınabilir, güvenli bir Java geliştirme ortamı olan J2ME mimarisi araştırılmıştır. Bu kapsamda J2ME platformunun iki temel standartı olan CLDC ve MIDP spesifikasyonları detaylı olarak incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda da örnek olarak, J2ME platformu ile bir ağ uygulaması gerçekleştirilmiştir. CLDC ve MIDP standartlarının temel karakteristiği, tanımladıkları platformun geliştirilebilir bir yapıya sahip olmasıdır. Yani CLDC ve MIDP tarafından tanımlanan uygulama geliştirme ortamları, hedef cihazların mimarisine ya da tanımlı ağa bağlanma (networking) teknolojisine bakılmaksızın, varolan yazılım ve donanım çözümleri üzerine eklenebilecek esnek bir yapıya sahiptirler. Bu iki standartın oluşturulmasında Sun Microsystem yanında Motorola, Nokia, NTT DoCoMo, Palm Computing, Research in Motion(RIM) ve Siemens gibi sektörün önde gelen iletişim cihazları üreticileri de önemli roller almışlardır. MIDP ve CLDC standartlarının, hem bu esnek yapılarından dolayı hem de cihaz üreticileri, operatörler, içerik sağlayıcılar ve uygulama geliştiriciler tarafından kabul görmesinden dolayı, kablosuz iletişim dünyasında önemli birer standart olacakları gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : J2ME, CLDC, MIDP, MIDlet. Danışman : Yard.Doç.Dr. Mehmet DEMİRER, Hacettepe Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
EXAMINING JAVA 2 MICRO EDITION (J2ME) ARCHITECTURE Kamer Kemerkaya Hacettepe University, Electrical and Electronics Engineering Department ABSTRACT In this study, the J2ME architecture, which is a portable, secure Java development environment for limited source, wireless, mobile and two-way communication devices has been investigated. In this scope, the two main standards of J2ME: CLDC and MIDP specifications have been examined in detail. As a result of these examinations, a sample network application with J2ME platform has been carried out. The main characteristic of CLDC and MIDP standards is that the platform they define has a developable structure. That is to say, the application development environments defined by CLDC and MIDP have a flexible structure to include in existing software and hardware solutions regardless of the architecture of the target devices or defined networking technology. Leading communication devices manufacturers such as Motorola, Nokia, NTT DoCoMo, Palm Computing, Research in Motion (RIM) and Siemens as well as Sun Microsystems took important parts in establishing these two standards. It is clearly observed that since MIDP and CLDC standards have a flexible structure and are widely accepted by device manufacturers, operators, content providers, and application developers, they are going to be outstanding and significant standards in wireless communication world. Keywords : J2ME, CLDC, MIDP, MIDIet. Advisor : Assistant Professor Mehmet DEMİRER, Hacettepe University, Electrical and Electronics Engineering Department 11