Altın aramalarında jeoistatistiksel yöntemlerin yeri ve önemi: Sayaca (Ordu) cevherleşmesi örneği
The Role and importance of geostatical methods in gold exploration studies: The example of Sayaca (Ordu)
  1. Tez No: 131027
  2. Yazar: A. BURAK SOPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Altın arama çalışmalarında, jeoistatistiksel yöntemlerin önemi ve Sayaca (Ordu) cevherleşmesinde önerilen yöntemin uygulanması, bu tezin amacını oluşturmaktadır. Tez kapsamında, MTA Genel Müdürlüğünce inceleme alanından alınan 135 adet toprak örneğinin sonuçları değerlendirilmiştir. 135 adet toprak örneğinin 25 değişik element içeriği istatistiksel anlamda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Öncelikle genel istatistiksel parametreler belirlenerek, korelasyon analizi ve faktör analizi yöntemleri uygulanmıştır. Au elementi esas alınarak elde edilen sonuçlara faktör analizi uygulanarak, elementlere göre faktör yükleri hesaplanmıştır. Au-As-Ba-Sb-Mo ve W elementleri faktör analizinde birbiri ile bağlantılı olarak gözlenmiştir. Bu da literatürde epitermal cevherleşmeler için ideal bir parajenezi işaret etmektedir. Bu tip cevherleşmede önemli olan elementlerin (Au-As-Ba-Sb-Mo-W) her biri 'kat' olacak şekilde anomali haritaları hazırlanmıştır. Ayrıntılı incelenen bu elementler için hazırlanan“katlar”, ArcView GIS (1999) yazılımı kullanılarak üst üste bindirilmiş ve bu elemenler için her biri aynı ağırlıkta olacak şekilde“ortak anomali haritaları”hazırlanmıştır. Epitermal oluşum gösteren elementlerin en yüksek değerleri çakıştırıldığından dolayı, maden jeolojisi ve prospeksiyon çalışmaları için sondaj bölgeleri bu haritada önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The role and importance of geostatistical methods in gold exploration studies; the example of Sayaca (Ordu) constitute the aim of this thesis. In this thesis 135 soil samples which were taken from the study area by MTA evaluated. For 25 elements of these 135 soil samples, the analysis results are studied statistically in detail. Firstly, the general statistical parameters were defined and then correlation analysis and factor analysis methods were applied. As taken the base element Au, the results were applied to factor analysis obtained from the site and calculated the factor loads of elements. Au-As-Ba-Sb-Mo and W elements have a relationship between each other in factor analysis. This sign, in epithermal mineralization, the important elements (Au-As-Ba-Sb-Mo and W) anomaly maps were prepared for the for each as to be a“layer”. The layers, prepared from the elements, were projected one on the top of the other by using ArcView GIS (1999) software and for these elements, which has the same mass each were constitute“common anomaly maps”. Because of the maximum values of the elements were projected, for the prospection works and detailed mine geology of the epithermal mineralization, the boring areas were shown in this map.