Yetişme koşullarının mimari tasarımlarda kullanılabilecek bazı iç mekan bitkilerinde bitki büyüme performansı ve bitki morfolojik karakterlerine etkisi
The effect of growing conditions on plant growth performance and plant morphological characteristics in some indoor plants that can be used in architectural designs
- Tez No: 806358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde kentsel alanlarda hem iç hem de dış mekânda en önemli sorunlardan birisi olan hava kirliliği her yıl milyonlarca insanın sağlığını etkileyen küresel boyutta bir sorun haline gelmiştir. Hava kirliliği etmenleri arasında ağır metaller biyobirikme eğiliminde olmaları, insan sağlığı açısından düşük konsantrasyonlarda bile toksik olabilmeleri, besin elementi olarak canlılar için gerekli olanlarının bile yüksek konsantrasyonlarda zararlı olabilmeleri sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Bu nedenle ağır metallerin havadaki konsantrasyonlarının hem değişiminin izlenmesi hem de kirlilik düzeyinin azaltılması büyük önem taşımaktadır. Bu alandaki çalışmalara katkı sağlamak amacıyla bu çalışma kapsamında, iç mekân mimari tasarımlarında en sık kullanılan bitkilerden deve tabanı, difenbahya, drasena, kauçuk, şeflera, spatifilyum ve yukka bitkilerinin, kontrol, sigara ve trafik ortamında yetiştirilen bireylerinde Cr, Pb, Ni, Co, Cd, V, Al, Ba, B, Cu, Fe, Mn, Zn, Na, K, Ca, Mg ve P konsantrasyonlarının değişimi belirlenmiştir. Çalışma sonucunda her bir ağır metal konsantrasyonunun havadaki değişiminin izlenmesi için kullanılabilecek en uygun türlerin hangileri olduğu ayrı ayrı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, air pollution, which is one of the most important problems both indoors and outdoors in urban areas, has become a global problem that affects the health of millions of people every year. Among the air pollution factors, heavy metals have a special importance because they tend to bioaccumulate, they can be toxic to human health even at low concentrations, and even those necessary for living things as food elements can be harmful at high concentrations. For this reason, it is of great importance to monitor both the change in the concentrations of heavy metals in the air and to reduce the level of pollution. In order to contribute to the studies in this field, within the scope of this study, the change of Cr, Pb, Ni, Co, Cd, V, Al, Ba, B, Cu, Fe, Mn, Zn, Na, K, Ca, Mg and P concentrations of camel sole, difenbahia, drasena, rubber, cheflera, spatifilium and yucca plants grown in control, cigarette and traffic environments was determined. As a result of the study, it was determined which species are the most suitable for monitoring the change of each heavy metal concentration in the air.