Harran Ovası sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen mısırda koçan üstü ve altı yaprakların hasat zamanının yeşil ot ve tane verimine etkileri
A Research on the effects of harvesting time below and above leaves of ear on grain and green herbage yield on maize growing under Harran Plain irrigation conditions as second crop
- Tez No: 131159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI SULU KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN MISIRDA KOÇAN ÜSTÜ ve ALTI YAPRAKLARIN HASAT ZAMANININ YEŞİL OT ve TANE VERİMİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Serap Mutlu AKIL Harran Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 37 Bu araştırma, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Alanında 2002 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda bölünmüş parseller (Split-Plot) deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Yaprak uzaklaştırma yeri ana parselleri, yaprak uzaklaştırma zamanı (çiçeklenme, süt olum, hamur olum) ise alt parselleri oluşturmuştur. Araştırmada, koçan altındaki veya koçan üstündeki yaprakların uzaklaştırılmaları arasında önemli farklılıklar saptanmamıştır. Buna karşın yaprakların erken dönemde uzaklaştırılması, incelenen bütün özelliklerde verilerin azalmasına neden olmuştur. Yaprak uzaklaştırma zamanı geciktikçe tane verimi önemli derecede artmıştır. Yeşil ve kuru yaprak verimleri uzaklaştırma şekli ve zamanından etkilenmemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mısır, yaprak uzaklaştırma, ikinci ürün
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF HARVESTING TIME BELOW AND ABOVE LEAVES OF EAR ON GRAIN AND GREEN HERBAGE YIELD ON MAIZE GROWING UNDER HARRAN PLAIN IRRIGATION CONDITIONS AS SECOND CROP Serap Mutlu AKIL Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Field Crops 2003, Page:37 This study was carried out in Experimental Field of Agricultural Faculty of Harran University during second cropping season with split plot experimental design with three replicates. Defoliation (below and above the ear) was the main plot and defoliation time (at flowering, milk and dough stage) was the sub-plots. In the experiment, LG-55 hybrid corn cultivar was used. In the study, significant differences between defoliation below ear and above ear were found. Early defoliation resulted in decreases in all measured characters. Defoliation at later growth stages, grain yield considerably increased. Both fresh and dry leaf yields were not affected by defoliation position and time. KEY WORDS: Maize, leaf defoliation, second crop