Bazı sıçan dokularında fizyolojik stres koşullarının adrenomedullin düzeyleri ve tirozin hidroksilaz enzim aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of physiological stress conditions on tyrosine hydroxylase enzyme activity and adrenomedullin levels in some rats tissues
  1. Tez No: 131181
  2. Yazar: NURAN CIKCIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİTTİN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada soğuk stresine bağlı olarak tirozin hidroksilaz (TH) aktivitesindeki değişiklikler ile hipotansif bir peptid olan adrenomedullin (AdM) düzeylerindeki değişiklikler bazı sıçan dokularında araştırılmıştır. Katekolaminler (dopamin, noradrenalin ve adrenalin); stresörlere ilk cevap veren moleküller arasındadırlar ve stres tepkisinin harekete geçmesinde önemlidirler. Tirozin hidroksilaz katekolaminlerin sentezlenmesinde hız sınırlayıcı enzimdir. Adrenomedullin (AdM), son zamanlarda insan feokromositomasından izole edilen yeni etkin bir damar genişletici ve hipotansif bir peptitdir. AdM, adrenal medulla, kalp, akciğer ve böbrekte ayrıca plazma ve idrarda da bulunmaktadır. Bu çalışmada soğuk stresine bağlı olarak TH enzim aktivitesindeki değişiklikler sıçanların adrenal medulla, kalp ve hipotalamus dokularında araştırılmıştır. Ayrıca soğuk stresine bağlı olarak adrenomedullin düzeyindeki değişiklikler sıçanların kalp, hipotalamus, adrenal medulla, böbrek, çizgili kas ve düz kas dokularında araştırılmıştır. Sonuçlara göre, soğuk stresine bağlı olarak sıçanların adrenomedullin miktarlarının kalp, hipotalamus, adrenal medulla, böbrek, çizgili kas ve düz kasta azaldığı saptanmıştır. Ayrıca sonuçlar soğuk stresine maruz kalma sonucu TH aktivitesinin kalp, hipotalamus ve adrenal medullada arttığını göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Adrenomedullin, Tirozin hidroksilaz, Soğuk stresi, Adrenal Medulla, Hipotalamus, Kalp
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cold stress on tyrosine hydroxylase (TH) activity was investigated in adrenal medulla, hypothalamus and heart. Adrenomedullin levels were also investigated in adrenal medulla, hypothalamus, heart, kidney, smooth muscle and striated muscle with under cold stress. Catecholamines, (dopamin, noradrenalin and adrenalin) are among the first molecules to show a response to stressors and are crucial in stimulating action in response to a percieved threat. Tyrosine hydroxylase (TH) is the rate-limiting enzyme in the synthesis of dopamin, noradrenalin and adrenalin. Adrenomedullin, is a novel potent vasorelaxing and hypotensive peptide recently isolated from human pheochromacytoma. It has been detected in adrenal medulla, heart, lung and kidney as well as in plasma and urine. The results indicated that adrenomedullin levels decreased depend on cold stress in hypothalamus, adrenal medulla, heart, kidney, striated muscle and smooth muscle. The results also demonstrated that TH activity increased in adrenal medulla, heart, hypothalamus with cold stress. KEYWORDS: Adrenomedullin (AdM), Tyrosine hydroxylase (TH), Cold Stress, Adrenal Medulla, Heart, Hypothalamus