Sivas Merkez Cezaevi tutuklularında d vitamini düzeyinin belirlenmesi
Determination of vitamin d levels in the prison detainees of Sivas Center
  1. Tez No: 510768
  2. Yazar: NURİYE DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemiz, dünyada coğrafik konumu açısından güneş ışınlarına her mevsimde maruz kalmasına rağmen, gerek enlemsel faktörlerden, gerekse güneş ışığından tam olarak faydalanmamızı engelleyen bir takım olumsuz koşullardan dolayı, yapılan çalışmalarda D vitamini düzeyi toplumumuzun her kesiminde, olması gereken değerlerin çok altında olduğu bulunmuştur. Çalışmamızın amacı kapalı ve açık cezaevinde kalan tutukluların kapalı ortamda ve sedanter yaşamaları sebebiyle D vitamini eksikliği veya yetersizliği açısından artmış risk grubunda olup olmadıklarını araştırmak, normal popülasyona göre düşük D vitamini değerleri saptanması halinde koruyucu önlemler yönünden tutukluları ve sorumluları bilgilendirmektir. Çalışmamıza 308 tutuklu ve 308 gönüllü olmak üzere 616 birey dahil edildi. Çalışmamızda her bireye yaş, kilo, boy, BMI (body mass index), bel çevresi, sigara kullanımı, eğitim düzeyi, medeni durumu, meslek, cezaevinde kalma süresi, beslenmeleri, egzersiz yapıp yapmadıkları, açık havada ne kadar süre ile kaldıkları, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, alkol veya uyuşturucu ilaç bağımlılığı, kadınlara gebelik ve emzirme durumu gibi soruları içeren anket formu uyguladık. Cezaevinde kalma süresi 1 yılın altında olan, D vitamini düzeyini etkileyecek kronik hastalığı olan veya ilaç kullanan ve alkol veya uyuşturucu ilaç bağımlılığı olan, gebelik ve emzirme durumu olan bireyler değerlendirilme dışı bırakıldı. Belirlenen bireylerin 25(OH)D vitamini düzeyleri, sıvı kromatografisi tandem kütle spektrometresi (LC/MS/MS) metodu ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Although our country is exposed to sun rays in all seasons in terms of its geographical position in the world, it has been found that vitamin D level is below the required values in every part of our society because of the negative conditions that prevent us from utilizing the sunlight effectively. The purpose of our study is to investigate whether the closed and open jail prisoners are in the increased risk group of vitamin D insufficency and deficency as they are sedentary and have an indoor lifestyle; and to inform the prisoners and the authorities about countermeasures in case of detecting lower values of vitamin D in prisoners when compared with the normal population. We included 308 detainees of Sivas Central Prison as case group and also formed a control group of the same number from healty volunteers. We applied a survey containing questions about age, weight, height, BMI (body mass index), waist circumference, tobacco use, level of education, marital status, occupation, duration of being imprisoned, diet, physical exercise, daily time of outdoor permittance, chronical diseases, medications, alcohol or narcotic drug addiction, and for women only the pregnancy and breastfeeding conditions to all of the participants. Those who have been imprisoned for less than 1 year, who have a chronic disease or use a medication that effects vitamin D level, who are addicted to alcohol or narcotic drugs, and the pregnant or breastfeeding individuals were excluded from the study. 25(OH)D levels were determined by the liquid chromatography tandem-mass spectrometry (LC-MS/MS) method.