Güneş etkisine bağlı yapı kabuğu oluşumu ve malzeme seçim kriterleri
The Formation of the building envelope according to the sun effect and the selection criterias of materials
  1. Tez No: 131274
  2. Yazar: GÜLİZ KÜÇÜKÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
GÜNEŞ ETKİSİNE BAĞLI YAPI KABUĞU OLUŞUMU VE MALZEME SEÇİM KRİTERLERİ ÖZET Yapılan çalışmanın amacı mimari tasarıma bir veri olarak katılan güneşin yapı kabuğuyla ilişkisinin irdelenmesi ve buna bağlı olarak konunun örnekler üzerinde incelenmesidir. Dünyada canlı yaşantısının ortaya çıkmasını ve bugüne kadar gelişmesini sağlayan, ısı ve ışık kaynağı güneş, güneş ışınımının özellikleri ve etkileri, iklim bölgeleri, ikinci bölümde örneklerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, güneşin yapı kabuğu üzerindeki etkisi araştırılırken güneş ışınımından korunma ve yararlanma başlıkları altında çeşitli yöntemler, örnekler üzerinden incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise yapının yüzü olan, yapıyı dış iklimsel verilerden koruyarak konfor koşullarına uygun bir ortam oluşturan yapı kabuğu, bileşenleri ve malzemeleri tanımlanmıştır. Güneş etkisinden korunma ve yararlanmaya yönelik örnekler ve özellikleri ifade edilmiş, bu örnekler düşey ve yatay yapı kabuğu oluşum özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca, yararlanılan örnekler yapılan çalışma çerçevesinde değerlendirilmiş, yapı kabuğu detayları üzerinden sistematik bir yaklaşım oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE FORMATION OF THE BUILDING ENVELOPE ACCORDING TO THE SUN EFFECT AND THE SELECTION CRITERIAS OF MATERIALS ABSTRACT The aim of the study is to search the relation of the sun which is an important component for the architectural design with building envelope and explaining the subject with examples. In the second chapter, sun which is the main source of life, heat and light is explained with the properties of sun radiation and climate zones. In the third part, while seeking the effect of the sun on building, some sort of methods are examplified under the headings of preservation and benefit from sun radiation. In the fourth chapter, firstly the building envelope, which is the face of the building and which forms appropriate ambiance by preserving it from climative conditions, was searched and the components and materials were defined. Examples on preservation and benefit from sun were explained and these examples were classified by the properties of the forming of horizental and vertical building envelope. Moreover, the examples are recommended on the scope of the study and a systematic order was formed. In the last chapter, the selection criterias of materials on preservation and benefit from sun were searched for the the building envelope to be designed well under the effect of the sun. XI