Horzum (Kozan-Adana) Bölgesinin jeolojisi ve tektoniği
Tectonics and geology of the Horzum (Kozan-Adana) area
- Tez No: 38922
- Danışmanlar: PROF.DR. CAVİT DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
VII oz Çalışına alanı Adana'nın 90 km kuzeydoğusunda yeralmaktadır Bölgede saptanan birimler önceki araştırıcılarca Gcyikdağı Birliği olarak adlandırılan birlik içerisinde yeralmaktadır. Önceki çalışmacılar çalışma alanındaki Paleozoyik- Mcsozoyik yaşlı birimleri otokton olarak değerlendirmişler ancak çalışmalarımızda bu birimler paraotokton veya allokton, Tersiyer yaşlı birimler otokton olarak değerlendirilmiştir. Paleozoyik'te deniz seviyesindeki ani ve sık değişimler nedeni ile pek fazla olmamakla beraber farklı derinlik ve ortamları karakterizie eden birimler çökelmiştir. Çalışma sahasında yeralan Alt Kambriyen yaşlı Emirgazi formasyonu sığ deniz fasiyesinde, daha derin kesimlerde Orta Kambriyen yaşlı Değirmentaş ve Ordovisiyen yaşlı Armutludere formasyonları birbirleri ile uyumlu olarak çökelmişlerdir. Ardından sığlaşan bir deniz kesiminde Alt Silüriyen yaşlı Halityayla formasyonu önceki birimlerle uyumlu olarak çökelmiştir. Çalışma sahasında gözlenmeyen Üst Silüriyen yaşlı Puşçutepe formasyonu, yakın bölgelerde yüzeylemekte olup üzerine Devoniyen yaşlı çökeller uyumlu olarak gelmektedir (Ayhan, 1987). Ancak inceleme alanında Üst Silürüyen çökelleri bölgedeki faylanmalar nedeni ile gözlenememekte ve Devoniyen çökelleri direk olarak Alt Silüriyen çökellerini üzerlemektedir. Devoniyen yaşlı Ayıtepe, Şafaktepe ve Gümüşali formasyonları yanal ve düşey geçişli olarak üstlerindeki birimlerle uyumlu dokanak ilişkisi gösterirler. Alt Karbonifer yaşlı Ziyarettepe formasyonu Devoniyen çökellerini uyumlu olarak örter. Bölgede yeralan ilk uyumsuzluk Karbonifer çökellerini açısal diskordansla üzerleyen Permiyen yaşlı Yığıhtepe formasyonunu ile gerçekleşmiştir. Alt Triyas yaşlı Katarası formasyonu önceki birimleri uyumlu olarak üzerlemektedir. Platform karbonatı özelliğindeki Jura- Kretase yaşlı Demirkazık formasyonu, altında yeralan birimleri yine açılı uyumsuzlukla örtmektedir. Paleozoyik ve Mesozoyik birimleri Orta Miyosen yaşlı denizel (Şelf ilerisi) Cingöz formasyonu tarafından açılı diskordansla örtülmektedir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, 1/25000 scale detail geological map of Horzum-Kozan area has been carried out as a Master study in the Geology Department, Natural Science Institute of Çukurova University. The investigated area is located nearly 90 km to the northeast of Adana city. The teetono-stratigraphic units cropping out in the study area are seen in the Geyikdag tectonic unit, which recognised earlier by previous researchers. The Palaeozoic and Mesozoic aged rock units were determined as autochthonous by previous workers, however, these units were approved to be either parautocthonous or allocthonous in the study.area. Tertiary rocks are determined to be autocthonous in the area. Due to sudden and frequent oscillatory changes, different rock units, which characterise various environmental conditions, were formed during the Palaeozoic era. The Emirgazi Formation is of Lower Cambrian in age, was deposited in shallow marine conditions. However, in the deeper part of the marine, Middle Cambrian age Degirmentaş Formation and Ordovician age Armutludere Formation concordantly overlaid the Emirgazi Formation. The Halityayla Formation was deposited conformably on the earlier formed rock units afterward shallowing period during the early Silurian. Although, there is no outcrops of Upper Silurian age Pusçutepe Formation in the project area, this formation is concordantly overlain by Devonian sediments near the investigated area (Ayhan, 1987). Because of tectonic events, the Upper Silurian sediments can not be observed in the area, thus, Lower Silurian age deposits are directly overlain by Devonian sediments. Devonian age Ayıtepe, Şafaktepe and Gümüşali formations have lateral and vertical contact transitions one another and also, Lower Carboniferous age Ziyarettepe formation conformably rest on these formations. Permian age Yığılıtepe Formation rests on the earlier formed units with angular unconformity. The Katarasi Formation is of Triassic in age conformably overlies the Yığılıtepe Formation. Jurassic-Cretaceous age Demirkazık Formation, which has a character of platform carbonates, rest on the earlier formed formations with angular unconformity. The Middle Miocene age Cingöz Formation, which was deposited in marine-shelf environment, rest on the Palaeozoic and Mesozoic rock units with angular unconformity.