Adana baseni kuzeydoğu kesiminin stratigrafisi: Hovdu-Feke
Stratigraphy of the northeastern part of the Adana basin
  1. Tez No: 135787
  2. Yazar: HASAN LAĞAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz DOKTORA TEZİ ADANA BASENİ KUZEYDOĞU KESİMİNİN STRATİGRAFİSİ: HOVDU - FEKE Hasan LAGAP Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cengiz YETÎŞ Yıl :2003, Sayfa: 128 Jüri Pro.Dr. Cengiz YETİŞ Prof.Dr. Niyazi AVŞAR Prof.Dr. Mehmet Nuri BODUR Bu inceleme ile Adana Baseninin kuzeydoğusunda bulunan Feke - Hovdu dolayının stratigrafik, sedimanter petrografik özellikleri ile sedimantolojik gelişimi ortaya konulmuştur. İnceleme alamnda Tersiyer istifine Üst Devoniyen yaşlı Gümüşali, Üst Permiyen yaşlı Yığılıtepe ve Geç Triyas - Kretase yaşlı Demirkazık formasyonları temel oluşturmaktadır. Tersiyer istifi, karasal nitelikli Oligosen - Alt Miyosen yaşlı Gildirli formasyonu ile başlamaktadır. Erken Miyosen evresinde, Adana basenine güneyden dereceli bir şekilde kuzeye doğru ilerleyen denizin ilk çökellerini kırıntılı, kırıntılı karbonatlardan oluşan Kaplankaya formasyonu temsil etmektedir. Miyosen öncesi topoğrafik yükselti ve yamaçlar üzerindeki sığ çalkantılı ve berrak deniz ortamında ise resifal karbonatlardan oluşma Karaisalı kireçtaşı çökelmiştir. Bu arada resif ilerisi ve derin deniz fasiyesi niteliğindeki Güvenç formasyonu da eşzamanlı olarak çökelmeye devam etmiştir. Orta Miyosen sonlarına doğru (Üst Serravaliyen) denizin güneye doğru geri çekilmesiyle birlikte Basen' de meydana gelen sığlaşma sonucunda Kuzgun formasyonunun tabanım oluşturan sığ deniz-geçiş ortamına ait seviyeleri Güvenç formasyonu üzerine geçişli olarak çökelmiştir. Denizin tamamen çekilmesinden sonra ise karasal ortam ürünü çoğunlukla kaba kırıntılı çökellerin oluşturduğu Kuzgun formasyonunun tavan seviyeleri durulmuştur. Anahtar kelimeler : Feke, Hovdu, Hokkadağ, stratigrafi, sedimantoloji I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D THESIS STRATIGRAPHY OF THE NORTHEASTERN PART OF THE ADANA BASIN : HOVDU-FEKE Hasan LAGAP DEPARTMENT OF GEOLOGICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APLLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Cengiz YETİŞ Year : 2003 Pages : 12 S Jury : Prof.Dr. Cengiz YETİŞ :Prof.Dr. Niyazi AVŞAR : Prof.Dr. Mehmet Nuri BODUR The aim of this study was to explain the stratigraphic, sedimentary petrographic charecterics and sedimentological development of Feke - Hovdu area which is situated in northeraeast of the Adana Basin. The basement of the investigated area is composed of Upper Devonian aged Gümüşali, Upper Permian aged Yığılıtepe and Late Tr iassic - Cretaceous aged Demirkazık formations. Terrestrial Gildirli formation (Oligocene - Lower Miocene) is found at the basement of the Tertiary succession. During Early Miocene the basin was gradually inundated by the sea from south, shallow water - beach elastics of Kaplankaya formation (Burdigalian - Langhian (?)) was developed at the nortwestern and western edge of the study area. Karaisalı Limestone (Burdigalian - Langhian) was developed as a reef-complex on the sun-lit, warm, clear, shallow and well agitated submerged pre-Miocene topographical highs. Contemporaneously deposition of the open marine shales of the Güvenç formation continued in the southern part of the basin. Inaccord with the general shallowing of the Adana basin during Upper Miocene, shallow water and terrestrial elastics of the Kuzgun formation pass upward with the Güvenç formation. General shallowing of the basin is supported by an increase in elastics ratio, and by the formation shallow marine elastics with some coralline banks development overlain by the alluvial and lacustrine deposits, the base of the Kuzgun formation. Key words : Feke, Hovdu, stratigrapy, sedimentology, Hokka Mountain. II