Tek merkezli yönetimli mikro işlemci ile saha enstrümantasyonu kontrolü ve analog çıktı kontrolü
Field instrumentation and analog output control by central management microprocessor
- Tez No: 131387
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜZÜNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEK MERKEZLİ YÖNETİMLİ MİKRO İŞLEMCİ İLE SAHA ENSTRÜMANTASYONU KONTROLÜ ve ANALOG ÇIKTI KONTROLÜ Yahya ŞİRİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. önder TÜZÜNALP Günümüz teknolojisi genellikle bilgisayar destekli otomasyon kullanmaktadır. SCADA Sistemleri otomasyon sistemlerinin en çok kullanılanıdır. Endüstride bütün sektörler otomasyon kullanmaktadır. Böylece iş hızı, kalitesi ve üretim artmakta ve endüstriyel kazalar ve iş hataları azalmaktadır. Bu sebeple SCADA Sistemleri endüstride en çok tercih edilen sistem olmaktadır. SCADA Sistemleri bir Merkez İstasyonu, Saha İstasyonu, Haberleşme Sistemi ve SCADA yazılımına sahiptir. Merkez İstasyon, tüm sistemi kontrol eder ve verileri depolar. Buradan saha enstrümantasyonu, haberleşme ve yazılım kontrol edilebilir. Saha İstasyonu, saha enstrümanları kontrol edilir ve veriler merkeze gönderilir. Haberleşme Sistemi, merkez istasyon ve diğerleri ile haberleşmeyi sağlar. Yazılım, bütün sistem verilerini kontrol eder ve operatör için kullanılabilir veri depolar. 2002, 45 sayfa ANAHTAR KELİMELER : SCADA Sistemleri, Saha Enstrümantasyonu, SCADA Heberleşme Sistemleri, Merkez İstasyonu, Frekans kontrollü motorlar ve SCADA entegrasyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis FIELD INSTRUMENTATION AND ANALOG OUTPUT CONTROL BY CENTRAL MANAGEMENT MICROPROCESSOR Yahya ŞİRİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronical Engineering Supervisor : Prof. Dr. önder TÜZÜNALP Todays's tEchnology commonly uses computer aided automation. SCADA Systems are the most common used automation system. In industry all sectors use automation. So work speed, quality and products are increase and industrial accidents and product errors decrease. Thus SCADA Systems are the most preferable way in all sectors of industry. SCADA Systems have Central Station, Field Stations, Communication System and a Software. Central Station, control all the system and store all historical data about system. You can control field instrument, communication and software. Field Stations, control field instruments and send data to Central Station. Communication System, supply Central Station and the others communication. Software, control and store all system data and make them useful for operators. 2002, 45 pages Key Words : SCADA Systems, Field Equipment, SCADA Communication Systems, Central Station, SCADA Software, Frekans Contol Motors and SCADA System Entegration 11