Yüksek hızda kağıt kesme makinası tasarımı
  1. Tez No: 13139
  2. Yazar: MUTLU ŞENYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. DENİZ AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
60 ÖZET Kağıt, kültürel ve sanayi alanındaki yeri ile insanlığın en önemli ihtiyaç maddelerinden biridir. Fabrikalarda şerit halinde üretilen kağıtlar standart boyuttaki rulolar (TS 2888, TS 2889, TS 2890) seklindedir. Ancak kağıdın değişik amaçlara göre kullanılabilmesi için çeşitli standart boyut 1 arda (TS 2887, TS 506) kesilmesi gerekir. Kısa zamanda büyük miktarlardaki kesimlerde ise kağıt kesme makinalarının kullanılması zorunludur. Kesme, bu çalışma çerçevesi içinde rulo halindeki kağıdın açılarak belli uzunluklarda enlemesine olarak parçalar haline getirilmesi olarak tanımlanacaktır. Yurtiçi araştırmalarından ve özellikle kesme ile ilgili DPT verilerinden makinaların büyük ölçüde dışardan ithal edildiği ve bu konuda yerli bir imalat sektöründen söz edilemeyeceği sonucu çıkarılmıştır. Bu tespitler ülke içerisindeki kullanım potansiyeli büyük olan ancak üretim eksikliği bulunan yüksek hızda kağıt kesme makinasının tasarım problemini gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, kesme şartlarını en iyi şekilde yerine getiren bir yüksek hızda kağıt kesme makinasının tasarımıdır. Bu tasarım çalışmasında kesme şartlarını en iyi karşılayacak üç yeni anabilim üzerinde durulmuştur. Bunlar kısaca düzgün ve ayarlanabilir bir kağıt besleme birimi, gerdirme sistemi ve kesme birimi olarak özetlenebilir. Sözkonusu birimlerin tasarımında izlenen yöntem, önce tasarımın dayanacağı matematik esasların kurulması daha sonrada tasarımları bir dizi adım haline getiren algoritmanın ortaya konması şeklinde açıklanabilir. Bu anılan yöntem uygulanarak sözkonusu birimlerin boyut 1 andın İması yapılmış ve daha sonrada ortaya çıkan tasarım imal edilerek denenmiştir. Denemeler sonunuda imal edilen prototipin dakikada 60 kesimi % 1 hassasiyetle gerçekleştirdiği ve 70 cm enine kadar olan ruloları 43 cm ile 90 cm arasında değişen uzun lukl ardak i levhalar haline getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Paper has an important place in cultural and industrial fields, thus being an important human need. Paper produced as thin web material wound into standard rolls as an output of the factories. In order to convert it into a usable form, it must be cut in standard pieces. For large scale cuts in less time, the use of paper cutting machinery is a must. Cutting within the framework of this thesis is defined as the operation of putting the unwound paper roll into pieces of desired lengths in the transverse direction. From the research of the inland market especially by means of the data of the State Planing Office (DPT) it is concluded that a large number of cutting machines is imported and there is no domestic manufacturing sector in this regard. These conclusions have brougt about the design of high speed paper cutting machines. This will satisfy an important need where there is a big potential but deficiency in production. The aim of this study is to design a high speed web cutting machine which meets the cutting conditions. Three new sub-systems have been dwelled upon. These can be shortly described as uniform paper feeding, tension control and cutting units. The method used to design the aforementioned units can be summarized as fallows: First the mathematical foundation upon which the design is to be based has been laid down; then an algorithm putting the design process into a number of consecutive steps has been constructed. By applying the algorithm, the proper dimensions of the units have been found. At the end of experiments, it has been determined that the constructed prototype realizes the cutting operation with an accuracy of 1 % at a rate of 60 cuts per minute from the rolls having widths up to 70 cm into the sheets of varying lengths between 43 cm and 90 cm.