Atık çamur uygulanan kireçli toprakta yetiştirilen kıvırcık bitkisinde kadmiyum ve çinkonun biyolojik alınabilirlik indeksi
Determination of Cd and Zn biovailability index in lettuce plants grown in sewage sludge amended calcareous soil
  1. Tez No: 131394
  2. Yazar: ESRA GÜNERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ARCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ATIK ÇAMUR UYGULANAN KİREÇLİ TOPRAKTA YETİŞTİRİLEN KIVIRCIK BİTKİSİNDE KADMİYUM VE ÇİNKONUN BİYOLOJİK ALINABİLİRLİK İNDEKSİNİN SAPTANMASI Esra Güneri Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Entitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sevinç ARCAK Bu çalışmanın amacı; kireç içeriği yüksek topraklara farklı dozlarda uygulanan atık çamurların kıvırcık bitkisi (Lactuca sativa var, crispa) üzerine etkileri ve içerdiği Cd ve Zn'nun topraktan bitkiye biyolojik alınabilirlik indeksinin saptanmasıdır. Bu amaçla, A.Ü.Z.F. Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde bulunan Mencilis serisinden alman topraklara Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nden alman atık çamurlar 7 farklı dozda (0, 3, 6, 12, 24, 48 ve 96 ton ha"1) uygulanmış ve sera koşullarında 3 aylık inkübasyon periyodu sonrasında 2.5 ay kıvırcık bitkisi yetiştirilmiştir. Deneme sonunda, çamur ilave edilen kireçli toprakların pH'sında düşme olduğu ve 7.81- 8.16 civarında olduğu gözlenmiştir. Ayrıca uygulama sonrası toprakların organik madde içeriğinde ve EC'sinde artış meydana gelmiştir. Arıtma çamurunun artan dozları ile topraklarda Cd ve Zn miktarı artmıştır. Çamur uygulamasının kıvırcık bitkisinin kuru madde içeriğini lineer olmasa da arttırdığı saptanmıştır. Arıtma çamurunun uygulama dozlarının artışıyla bitkilerin Zn içeriğinde ise lineer artışlar gözlenmiştir. Bitkinin en yüksek Cd içeriği 24 ton ha'1 uygulamasında meydana gelmiştir. Bunun nedeni toprak ya da arıtma çamuru organik maddesi ile Cd'un organo-kompleks bileşikler oluşturamaması ve yeterince tutulamaması ile açıklanabilir. Düşük uygulama dozlarında elde edilen BAL yüksek uygulama dozlarından çok daha düşüktür. Bunun nedeni düşük uygulama dozlarında toprakların organik madde içeriğinin, yüksek dozlara nazaran daha düşük olmasından ileri gelebilir. Özellikle Zn'nun topraktaki miktarının Cd'dan daha yüksek olması nedeniyle bu element daha yüksek biyolojik alınabilirlik indeksi olabileceğini göstermiştir. 2003, 85 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Atık çamuru, kireçli toprak, kadmiyum, çinko, biyolojik alınabilirlik indeksi (BAT), kıvırcık bitkisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF Cd AND Zn BIOAVAILABILITY INDEX IN LETTUCE PLANTS GROWN IN SEWAGE SLUDGE AMENDED CALCAREOUS SOIL. Esra GÜNERİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Departmant of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Sevinç ARCAK The aim of the study is to determine the effect of different doses of sewage sludge applied to highly calcareous soils on lettuce and, soil to plant bio-availability index of Cd and Zn. For this purpose, seven doses (0, 3, 6, 12, 24, 48, 96 ton ha*1 DM) of sewage sludge provided from Ankara Wastewater Treatment Plant were applied to Mencilis soils of Kenan Evren Research and Application Farm, A.U. Agricultural Faculty. The experiment was conducted in greenhouse condition. Following an incubation period of 3 months, lettuce was cultivated for 2.5 months. Decreased pH between 7.81-8.16 was observed in sludge-amended calcareous soils. hi addition, organic matter and EC were determined to be on the increase. Cd and Zn were determined to be on the increase associated with the increased doses of sewage sludge. It was not an increase of lineer character, however, sludge application enhanced the dry matter content of lettuce. A lineer characteristic in increase was observed in Zn content of the plants associated with the increased sewage sludge applications. The highest Cd content was recorded in the application of 24 ton ha"1. The fact mat soil or sludge organic matter were not able to generate organo-complex compounds with Cd, and to hold it strong enough, may be attributed to this phenomenon. The BAI obtained in the decreased doses of applications was much lower than that obtained in the increased application rates. This may results from the feet that organic matter content in the decreased concentration of soil was lower in comparasion with that in the increased concentration of soils. 2003, 85 page KEY WORDS: Sewage sludge, calcareous soil, cadmium, zinc, bio-availability Index (BAI), lettuce.