Farklı düzeyde atık çamur uygulanmasının toprağın ve solucan (Lumbricus terrestris) dışkısının biyolojik özelliklerine etkisi
Effects of different application doses of sewage sludge on biological properties of soil and earthworm (Lumbricus terrestris) cast
- Tez No: 155065
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIDVAN KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET FARKLI DÜZEYDE ATIK ÇAMUR UYGULANMASININ TOPRAĞIN VE SOLUCAN (Lumbricus terrestris L.) DIŞKISININ BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Bu çalışma, kumlu bir toprağa farklı düzeylerde uygulanan atık çamurun (0, %2, %4, %6, %8 ve %10) toprakların ve solucan (Lumbricus terrestris) dışkılarının biyolojik özellikleri (mikrobiyal biyomas C, toplam organik C, CO2 üretimi, toplam N, dehidrogenaz, arilsülfataz ve (3-Glikosidaz aktivitesi), üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 paralelli olarak yürütülmüştür. Saksıların nem düzeyi her gün tartılarak, maksimum su tutma kapasitesinin %60'ı düzeyinde tutulmuştur. Denemenin 15., 30., 45., 60., 75. ve 90. günlerinde alınan toprak örnekleri ile solucan dışkılarının biyolojik özelliklerindeki değişim araştırılmıştır. Deneme sonunda, tüm inkübasyon dönemlerinde ve tüm atık çamurun uygulama düzeylerinde solucan dışkılarının biyolojik özellikleri ile organik C ve toplam N kapsamlarının toprak örneklerine oranla daha yüksek seviyelerde bulunduğu belirlenmiştir (P< 0.001). Artan atık çamur uygulamalarının ekstraselüler arilsülfataz ve p-Glikosidaz aktivitesini arttırdığı, buna karşın intraselüler dehidrogenaz aktivitesini ise önemli oranlarda azalttığı saptanmıştır (P< 0.001). Genellikle denemenin 45. ve 60. gününden sonra toprakların ve solucan dışkılarının biyolojik özelliklerinde önemli değişimlerin olmadığı da saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Atık çamur, toprak, solucan dışkısı, biyolojik özellikler, organik karbon, azot
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF DIFFERENT APPLICATION DOSES OF SEWAGE SLUDGE ON BIOLOGICAL PROPERTIES OF SOIL AND EARTHWORM (Lumbricus terrestris I.) CAST This study was carried out in order to determine the effects different application doses of sewage sludge (0, 2, 4, 6, 8 and 10 % ) on biological properties (microbial biomass C, total organic C, CO2 production, total N, dehydrogenase, arylsulphatase, p-Glucosidase) of soil and earthworm {Lumbricus terrestris L.) casts. Experimental design was randomized piot design with three replications. The moisture content in soil was maintained around 60 % of maximum water holding capacity by weighing the pots everyday. Changes in the biological properties were determined in the soil and casts samples taken in 15, 30, 45, 60, 75 and 90 days after the experiment was conducted. At the end of the experiment, earthworm casts had higher biological properties, total organic C, and total N levels than the surrounding soils at all incubation periods and sewage sludge applications significantly (P< 0,001).