Kestane kabağında (Cucurbita maxima L.) hasat sonrası meyve içinde depolamanın tohum kalitesine etkisi
Seed quality of winter squash (Cucurbita maxima L.) keept inside fruit after harvest
- Tez No: 131395
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KESTANE KABAĞINDA (Cucurbita maxima L.) HASAT SONRASI MEYVE İÇİNDE DEPOLAMANIN TOHUM KALİTESİNE ETKİSİ Kudret ERASLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dab Danışman: Prof. Dr. İbrahim DEMİR Ayaş Bahçe Kültürleri Araştırma ve Denerse İstasyonundan 19 Ekim 2001 tarihinde hasat edildikten sonra 0, 30, 60, 90, 120, ISO ve 180 gün boyunca soğutucusuz depoda muhafaza edilmiştir. Her dönemde, meyve içerisinden alman tohumlarda tohum nemi ve kuru madde miktarı, yaş ve kuru tohum çimlenmesi, normal ve anormal fide oram, kök uzunluğu, fide yaş ve fide kuru ağırlıkları ile meyve erinden elde edilen özsuda ozmotik Deneme sonucunda, en yüksek tohum kalitesi %98.6 normal çimlenme, 63 cm köle uzunluğu, 1724 mg/bitld ve 218 mg/bitki fide yaş ve kuru ağırlıkları ile meyve içerisinde 60 gün depolanan tohumlarda görülmüş, daha sonraki dönemlerde ise tohum kalitesinde kısmi bir düşüş meydana gelmiştir. Tohum nemi %32 ile %34 arasında, tohum kura maddesi 276 mg ile 346 mg arasında, ozmotik potansiyel ise -1.4 MPa ile - 1.51 2093, 40 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kestane kabağı, çimlenme, fide yaş ve kuru
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SEED QUALITY OF WINTER SQUASH (Cucurbila maxima L.) KEPT INSIDE FRUIT AFTER HARVEST Kudret ERASLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof Dr. İbrahim DEMİR Winter squash fruits (Cucurbita maxima L.) were harvested on 19 October at Horticulture Research and Experimental Station (Ayaş) 2001 and stored in uncooled store for 0, 30, 60, 90, 120, 150, 180 days. Seeds of me fruits to every stage, were extracted and seed moisture, dry weight, fresh and dry seed germination (normal and abnormal), seedling fresh and dry weight 4th day root length and osmotic potential of fruit flesh were determined. At the end of the research, maximum seed quality was obtained from seeds extracted after 60 days as 98.6% normal germination, 6.3 cm root length, 1724 mg/plant seedling fresh, 218 mg/plant seedling dry weight In subsequent harvests, seed quality declined slightly. Seed moisture changed between 32% and 34%. Seed diy weight in between 276 mg and 346 mg, osmotic potential in between -1.4 MPa and -1.5 MPa among harvests. 2003, 40 pages KEY WORDS: Winter squash, germination, seedling fresh and dry weight