Kireçli toprak sisteminde kentsel arıtma çamurunun arpa bitkisinin gelişimi ve bazı ağır metallerin alımı üzerine etkisi
Effect of municipal waste treatment sludge on barley growth and heavy metal intake in calcerous soil conditions
  1. Tez No: 149799
  2. Yazar: CAFER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ ARCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Doktora Tezi KİREÇLİ TOPRAK SİSTEMİNDE KENTSEL ARITMA ÇAMURUNUN ARPA BİTKİSİNİN GELİŞİMİ VE BAZI AĞIR METALLERİN ALIMI ÜZERİNE ETKİSİ Cafer TÜRKMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sevinç ARCAK Kireçli bir toprak sisteminde farklı düzeylerde uygulanan kentsel arıtma çamurunun, arpa (Hordeum Vulgare L.) bitkisinin (Tokak-157/37 ) gelişimi ve bazı ağır metallerin alımı Üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülen bu çalışmada; Ankara Merkezi Atık Su Arıtma Tesisleri (AMAAT) arıtma çamuru (0, 300, 600, 1200, 2400 ve 4800 kg da'1) ile kimyasal azotlu gübrenin (% 46 üre 0, 3, 6, 9 kg da"1) farklı düzeyleri iki yıl süreyle tarla şartlarında faktöriyel olarak denenmiştir. Arıtma çamuru uygulamalarının; toprakta toplam ve alınabilir Cd, Cu, Ni, Pb, Zn konsantrasyonlarında artışa neden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D Thesis EFFECTS OF MUNICIPAL WASTE TREATMENT SLUDGE ON BARLEY GROWTH AND HEAVY METAL INTAKE IN CALCEROUS SOIL CONDITIONS Cafer TÜRKMEN Ankara University Institute of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Advisor: Prof. Dr. Sevinç ARCAK This research was carried out to determine the effects of municipal waste treatment sludge applied at different levels on barley (Hordeum Vulgare L. - Tokak-157/37) growth and heavy metal intake in calcareous soil conditions. Waste treatment sludge of Ankara Central Waste Water Treatment Plant (AMAAT) and chemical nitrogen fertilizer were applied for two years. Factorial experimental design was carried out in field conditions. Six different sludge levels (0, 300, 600, 1200, 2400 and 4800 kg da“1) and four different chemical fertilizer (46% urea) levels (0, 3, 6, and 9 kg da”1) were applied. It was determined that waste treatment sludge applications have increased soil total Cd, Cu, Pb, Zn and available Cd, Cu, Ni, Pb, and Zn concentrations.