Salihli sağ sahil sulama alanının fiziksel arazi değerlendirmesi
Physical land evaluation of Salihli right coast irrigation area
- Tez No: 131393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ BAYRAMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SALİHLİ SAĞ SAHİL SULAMA ALANININ FİZİKSEL ARAZİ DEĞERLENDİRMESİ Mustafa USUL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. İlhami BAYRAMIN Bu çalışmayla, Manisa ili Salihli ilçesi Sağ Sahil Sulama Birliği Alanının Fiziksel Arazi Değerlendirmesi yapılmıştır. Toplam 10714,7 ha yüzölçümüne sahip çalışma alanının tamamı Gediz Nehri'nin getirdiği alüviyal ana materyalden oluşmaktadır. Bu alüviyal ünite üzerinde Inceptisol ve Entisol ordolarına dahil 18 farklı toprak serisi belirlenmiş ve tanımlaması yapılmıştır. Arazi Değerlendirmesi ILSEN programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma alam topraklan 6'sı tarla bitkileri, 7'si bağ-bahçe bitkileri, 4'ü sebze bitkileri, 3'ü yem bitkileri ve l'i çayır-mer'a olmak üzere toplam 21 farklı arazi kullanım türü için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda Potansiyel Arazi Kullanım Planlama ve Tarımsal Kullanıma Uygunluk haritaları oluşturulmuştur. Tuzluluk, alkalilik, derinlik, alt toprak tekstürü vb. gibi bitki gelişimini kısıtlayan nedenlerden dolayı çalışma alanında“seçkin tarım arazileri”belirlenememiştir. % 9.2'si oldukça iyi tarım arazileri, % 22,9'u sorunlu tarım arazileri, % 57,9'u tarımda kullanımı sınırlı araziler, % 10,0'ı ise yüksek tuzluluk, alkalilik gibi bitkisel üretimi kısıtlayan sebeplerden dolayı tarım dışı araziler sınıfına sokulmuştur. 2003, 139 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Arazi Değerlendirme, Salihli, Toprak Etüt ve Haritalama, Arazi Kullanımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PHYSICAL LAND EVALUATION OF SALİHLİ RIGHT COAST IRRIGATION AREA Mustafa USUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor : Assist.Prof.Dr. îlhami BAYRAMIN In this research, physical land evaluation of the Salihli right cost irrigation area was studied. All of the study area soils, totally 10.714,7 ha, formed on alluvial parent material, deposited by Gediz River. On these alluvial units, 18 different soil series, belong to Inceptisol and Entisol were determined and described. ILSEN computer program was used for land evaluation study. Study area soils were evaluated for 21 different land use types, which were grouped into 5 major land use groups as crop plants (6), orchards and wine yards (7), vegetables (4), forage crops (3) and pasture (1). As a result of land use evaluation, Potential Land Use Planning and Agricultural Land Use Suitability maps were generated. Suitability Map for Agricultural Uses results showed that 10.0% of the study area soils was not suitable for agricultural uses. Distribution of the relatively good agricultural lands, problematic agricultural lands, and restricted agricultural lands were 9.2%, 22.9%, and 57.9% respectively. Because of the plant growth limiting soil factors such as salinity, alkalinity, shallow soil depth, heavy or very coarse sub soil texture classes, etc., first class agricultural lands were not determined in the study area. 2003, 139 page KEY WORDS: Land evaluation, Salihli, soil survey and mapping, land use.