Ceyhan ilçesinin tarımsal mekanizasyon özellikleri ve bu özellikler arası ilişkilere ait bir araştırma
- Tez No: 13141
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 43
Özet
33 6. ÖZET İşletmelerde verimlilik büyük ölçüde mekanizasyon sistemlerinin planlanmasına bağlıdır. Mekanizasyon sistemlerini planlarken, traktör sayısı ve tipi, tarım iş makinelerinin sayısı ve türü, üretim paterni, iklim faktörleri ve bunlara bağlı iş durumu ve işletmelerdeki değişik işlemlerin mümkün olan gelişmeleri ortaya konulmalıdır. Modem işletmecilik tarımda makineleşme ile sağlanır. İşletmelerin makineleşme düzeyi traktör sayısı ve üretim alanı ile uyumlu olmalıdır. Dünya ortalaması olarak 1000 ha'a düşen traktör sayısı 17, ha başına düşen traktör motor gücü 0.6 kW iken Türkiye'de 1000 ha alana düşen traktör sayısı 23, ha başına düşen traktör motor gücü de 0.9 kW'dir. İngiltere'de v.b. birçok Avrupa ülkelerinde ortalama işletme alanı 29.5 ha iken Türkiye'de bu değer 6.24 ha'dır. Mekanizasyonun verimli uygulanması için bu değerin küçüklüğü önemli bir dezavantajdır. Araştırma alanındaki işletmelerin mekanizasyon özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1. Ortalama işletme büyüklüğü 28.1 ha'dır. Sulanabilir alanların oranı ise % 88.8'dir. 2. Yörenin ürün desenini buğday % 43.97, soya % 21.1, pamuk % 19.5, mısır % 12.02 ve diğerleri % 3.4 oluşturmaktadır. 3. Ele alınan işletmelerde toplam 334 traktör mevcut olup traktörlerin % 90.72'si 31-60 kW sınırlan arasında güce sahiptir. Ortalama işletmedeki traktör gücü ise 55.4 kW'tir. 4. En çok kullanılan traktör markaları Ford, M. Ferguson, Steyr ve Fiat'tır. 5. Traktörlerin ortalama kullanılma süreleri 103.9 gün/yıl (103.9 * 8 h=831.2 h/yıl), yakıt tüketimleri ise ortalama 3 927 L/yıl'dır. 6. Traktör başına düşen ortalama tarım iş makinası sayısı alet cinsine bağlı olarak ortalama 0.48, toplam ise 7.77 makine/traktör'dür. 7. Yakıt alınan yerin işletmeye uzaklığı ortalama 10.22 km'dir. 8. İşletme alanı ve traktör gücüne bağlı olarak mekanizasyon düzeyi ortalama 2.9 kW/ha bulunmuştur. 9. Traktör sayısı ve iş makinelerine göre mekanizasyon düzeyi, ortalama 3.33 ton-makine/traktör olarak hesaplanmıştır. 10. Araştırma alanındaki işletmelerin özellikleri arasındaki ilişkilerin iyilik derecesi; arazi-traktör gücünde % 48.7, arazi-iş makinelerinde % 50.4, arazi-yıllık yakıt tüketiminde % 63.5, traktör motor gücü-iş makinelerinde % 62.3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Efficiency in farms largely depends on planning of mechanization systems. It should be considered that the number and type of tractor, number and type of agricultural equipment, product pattern, the factors of climate and, working circumstances related to the climate and also the improvement of different methods in the farms are important while planning the mechanization system. Modern farms is provided by mechanization in agricultural mechanization level of farms (should) be convenient with its area. Average number of tractors in 1000 ha is 17 and power per ha is 0.6 kW in the world and tractor number per 1000 ha 23 and motor power is 0.9 in Turkey. The farm area in some European countries and England is 29.5 ha but it is 6.24 ha in Turkey. The mechanization characteristics of farms in researching area can be summarized as following : 1. Average surface of farms is 28.1 ha, but ratio of irrigatable farm is 88.8 %. 2. The area consists of wheat 43.97 %, soyabean 21.1 %, cotton 19.5 %, corn 12.02 % and the other ones 3.4 %. 3. There are totally 334 tractors in these areas and 9.7 % of these tractors have a power between 31 and 60 kW. The tractor power for an average area is 55.4 kW. 4. The most common tractor models used in the farms are Ford, M. Ferguson, Steyr and Fiat. 5. The average time of using the tractors is 103.9 day/year, fuel consumption is approximately 3 927 L/year. 6. The number of agricultural equipments for per tractor is about 0.48 and totaly 7.77 machine tractors according to the equipment type. 7. The distance of fuel plant to the field is approxilmately 10.22 kms. 8. Farm area and mechanization level according to the tractor power is 2.9 kW/ha. 9. Tractor number and mechanization level to equipment has been calculated as 3.33 ton-machine/tractor. 10. Accordancy degree of the relationships among the characteristics in researching area is found as 48.7 per cent in field tractors power, 50.4 % in field-equipment and 62.3 % in tractor power equipments.