Çok kaynaklı kuyruk sistemlerine bulanık yaklaşım
Fuzzy approach to multichannel queuing models
  1. Tez No: 131411
  2. Yazar: ÖZLEM MÜGE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN APAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇOK KANALLI KUYRUK SİSTEMLERİNE BULANIK YAKLAŞIM özlem Müge AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayşen APAYDIN Bu çalışmada servis sürelerinin ve gelişlerarası sürelerin kesin olarak bilinmediği genel dağılımlı çok kanallı kuyruk sistemleri incelenmiştir. Kesin olarak bilinmeyen süreler üyelik fonksiyonları yardımıyla bulanık yapıda tanımlanmış ve çok kanallı genel dağılımlı bulanık kuyruk modeli için optimal üyelik fonksiyonu araştırılmıştır. Bulanık yapıdaki sürelere bağlı olarak kuyruk karakteristikleri yeniden tanımlanmış bulanık kuyruk karakteristikleri elde edilmiştir. Bulanık kuyruk karakteristikleri farklı üyelik fonksiyonları için hesaplanmıştır ve bulunan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma için bir simülasyon çalışması yapılmıştır. Simülasyon sonucunda bulanık servis sürelerinin ve bulanık gelişlerarası sürelerin tanımlanmasında Genel Beta dağılımından türetilen üyelik fonksiyonları ile kurulan modeller kuyruk karakteristiklerini diğer üyelik fonksiyonlarından daha iyi sonuca ulaştırmıştır. Bu nedenle servis sürelerinin ve gelişlerarası sürelerin bulanık olduğu çok kanallı modellerde optimal üyelik fonksiyonlarının Genel Beta dağılımına uygun olarak tanımlanan üyelik fonksiyonu olduğuna karar verilmiştir. 2003, 135 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Çok kanallı kuyruk modelleri, çok kanallı bulanık kuyruk modelleri, bulanık mantık, Genel Beta dağılımı, üyelik fonksiyonları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis FUZZY APPROACH TO MULTICHANNEL QUEUING MODELS Özlem Müge AYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Prof. Dr. Ayşen APAYDIN In this work, multichannel queuing models service and interarrival times of which are imprecise are studied. Uncertain times are defined fuzzy, with the help of sensible membership functions. In order to define the most suitable fuzzy structure, optimal membership function is investigated. Queueing characteristics are re-defined in confirmity with fuzzy times and fuzzy queueing characteristics are obtained. Fuzzy queueing characteristics are calculated for different membership functions and results are compared. A simulation study is conducted for this comparison. Models formed with the membership functions generated through Beta General distribution provided better results for the characteristics compared to other membership functions while defining fuzzy service times and fuzzy interarrival times pursuant to simulation. As a result of this consequence, it is concluded that in the multichannel queuing models where both service and interarrival times are fuzzy, the optimal membership function that defines the model is the membership function generated from Beta General Distribution. 2003, 135 pages KEYWORDS: Multichannel queuing models, multichannel fuzzy queuing models, fuzzy logic, Beta General distribution, membership funcitons