Antalya bölgesinde, mısırın üç değişik baklagil ile birlikte yetiştirilme olanakları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 13147
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
^fifr- ÖZ Antalya'da, tane amacıyla, birinci ürün olarak birlikte yetiştirilebilecek mısır ve üç farklı baklagilin en uygun ekim sistemini saptamak ve farklı ekim sistemlerinin verim ve bazı tarımsal karakterler ile kalite özelliklerine etkisini incelemek amacıyla yürütülen bu çalışmada; incelenen özelliklerin birlikte yetiştirme sistemlerinden önemli ölçüde etkilendikleri saptanmıştır. Birlikte yetiştirmeyle genellikle baklagil türüne ve mısır yoğunluğuna bağlı olarak baklagillerin veriminin azaldığı, mısır veriminin ise arttığı bulunmuştur. Bununla birlikte toplam verim tüm sistemlerde saf ekimlerden daha üstündür.
Özet (Çeviri)
- XV - ABSTRACTS Maize and some legumes were grown together in various planting patterns as main crop in Antalya to determine the most suitable cropping patterns and to investigate effects of planting patterns on grain yield and some quality characteristics of corn and differen legumes. The planting patterns have significant effects on the all characters studied. The planting patterns studied generally led to yield reduction for all legumes and yield increased for corn depending on various corn densities. However, total yield in intercrop systems were superior than pure stands.